Cena za odvahu: protikorupční fond ocenil auditorku Uhrinovou známou z kauzy Čapí hnízdo

Bývalá ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová dostane jednu ze dvou cen za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. Uhrinová na začátku roku upozornila, že její podřízená bez jejího vědomí zjišťovala v Bruselu informace kolem vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Ta je spojená s ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO. Nakonec ale sama Uhrinová přišla o funkci a už čtyři měsíce je postavena mimo službu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci získala Martina Uhrinová | Foto: Nadační fond proti korupci, Martin Šorm

„Věděla jsem, že existuje riziko, že přijdu o práci, ale nemohla jsem prostě jinak,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál Martina Uhrinová. Podle ní její podřízená porušila služební postup, když ji obešla a poslala neoficiální dotaz bruselským vyšetřovatelům dotací na Čapí hnízdo.

Pokyn jí k tomu údajně dal přímo Babišův náměstek. Uhrinová potom o své místo přišla. Nahradila ji právě její podřízená: „Když jsem ráno přišla do práce, koukla jsem se do telefonního seznamu a zjistila jsem, že už nejsem ředitelka.“

Kárné řízení čeká i úředníky, kteří upozornili na neobvyklý postup v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Druhý oceněný Jiří Kotek podle nadačního fondu neohroženě upozorňuje na korupci a klientelismus v Karlových Varech. Uhrinová získala cenu v hodnotě 50 653 korun, Kotek obdržel 248 832 korun.

Celý rozhovor s laureátkou ceny odvahy Martinou Uhrinovou si poslechněte v pátečním vysílání pořadu 20 minut Radiožurnálu po 17. hodině.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme