Konkurence zažaluje Atlas cen za nekalou soutěž. ‚Děláme to samé, co ostatní,‘ brání se firma

Provozovatelé serveru Cenová mapa podají kvůli údajné nekalé soutěži žalobu na firmu Nexter Company. Ta provozuje Atlas cen a tento týden neoprávněně zveřejnila data o 70 000 nemovitostech, jež se loni a předloni prodaly na českém trhu. Nexter Company Radiožurnálu sdělila, že její online mapa funguje na stejném principu jako u dalších společností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nexter Company zveřejnila data katastrálního úřadu bez jakýchkoli omezení | Foto: Fotobanka RGBStock

„Za Atlas cen jsme si udělali rešerši ostatních cenových map na českém trhu. Vyšlo nám, že existují minimálně další dva subjekty, které již roky zveřejňují dokonce ještě detailnější informace než my. Jediný rozdíl je v tom, že Atlas cen je zdarma, zatímco ostatní služby jsou placené,“ říká Radiožurnálu jednatel společnosti Nexter Company Michal Makoš.

Šéf katastrálního úřadu: Firmě za zveřejnění údajů o nemovitostech hrozí pokuta až 100 tisíc korun

Číst článek

Proti tomu se ale ohrazuje Kateřina Ondrušová, jednatelka společnosti OctopusPro, která provozuje portál Cenovamapa.cz: „Nexter má otevřená data pro kohokoliv, bez registrace, tedy bez možnosti ověření toho, komu se dále data poskytují. S tím, že se klient registruje v Cenovamapa.cz, akceptuje všeobecné obchodní podmínky, kde je jasně deklarováno, jak může s daty následně nakládat v souladu se zákonem.“

Podle Ondrušové pak klienti její společnosti získají report, ve kterém jsou zohledněny všechny statistické výstupy analýzy, včetně srovnání s nabídkovými cenami. „Naše data odebírají a využívají komory odhadců, soudních znalců, realitní makléři a realitní kanceláře již několik let.“ vypočítává.

Na Nexter Company proto firma podá žalobu. „Považujeme takové jednání za nekalou hospodářskou soutěž, za účelem likvidace ostatních subjektů zabývajících se zpracováním cenových údajů.“

‚Základy slušného přístupu‘

Další z konkurenčních společností - cenovamapa.org - právní kroky nezvažuje. Její jednatel Milan Roček Radiožurnálu sdělil, že jejich cílovou skupinu to neohrozí. Jednání konkurenta ale považuje za neetické. „To základní, co zapomněli, jsou základy slušného přístupu. Pokud si chci vzít data z katastru, nakoupit si je tam a nikoho se nezeptám, jestli je mohu zveřejnit nebo ne, tak je logické, že přijde reakce z druhé strany,“ říká.

‚Našel jsem tam náš byt.‘ Firma zneužila data katastrálního úřadu, zveřejnila údaje o prodeji nemovitostí

Číst článek

Společnost Nexter Company v současnosti řeší i podnět k zahájení správního řízení, který v souvislosti s využitím dat chce podat Český úřad zeměměřičský a katastrální. Firma Radiožurnálu sdělila, že úřadu do datové schránky zaslala žádost o schůzku, nicméně zatím nedostala odpověď.

Zájem o data roste

Dálkový přístup k datům v katastru nemovitostí v Česku loni využívalo 19 tisíc firem. Většinou jde o banky nebo společnosti na realitním trhu, které následně informace zpracovávají do svých analýz, například k oceňování majetku. Počet firem, které mají o data z katastrálního úřadu zájem, každoročně roste – loni o osm procent.

Díky němu mohou využívat data z registru, jako jsou ceny, výměry nebo informace o vlastnických právech. Katastr tím do svého rozpočtu získal bezmála 183 milionů korun, jak vyplývá z jeho výroční zprávy.

Úřady ani státní instituce za přístup do databáze neplatí. Vloni jich data katastru využilo 11 500. Kromě státní správy s daty pracuje i Czech Point nebo notáři, dohromady jich získalo přístup přes 6600. Celkem tak na katastru funguje přes 37 tisíc dálkových účtů.

Český katastrální úřad přitom ve výroční zprávě uvedl, že rozsah využívání této služby exekutory je v nepoměru k jejich agendě. Kdyby měli za službu platit, přibylo by do kasy úřadu více než 913 milionů korun.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme