Cenové mapy ukazují velké rozdíly mezi nájmy v obecních bytech a tržními

Mapa místně obvyklého nájemného, která má předejít sporům o výši nájmu po deregulaci, je hotová z poloviny. Ministerstvo pro místní rozvoj ji dál doplňuje, měla by být hotová do konce letošního roku. Dosavadní informace ukazují, že ceny obecních bytů jsou často výrazně pod úrovní tržního nájmu i znaleckých posudků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v centru Pardubic

Byty v centru Pardubic | Foto: Honza Ptáček

Mapa, dostupná na stránkách ministerstva, obsahuje údaje o smluvním deregulovaném nájemném, obecních bytech, volně sjednané nájemné a posudky znalců.

„Obecní byty jsou trochu specifikum v portfoliu nájemního bydlení, protože obecní byty a stanovení výše nájemného podléhá politickému rozhodnutí rady obce, která stanovuje výši nájemného na následující rok,“ vysvětluje náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Václavy Vařekové o cenových mapách nájmů v Ranním Radiožurnálu.mp3

„Vlivů, které mohou způsobit, že nájemné je možná nižší než nájemné, které je v čistě soukromých domech, může být celá řada.“

Ze srovnání vyplývá, že nájmy v obecních bytech jsou často o polovinu nižší, než říkají znalecké posudky u standardního bytu.

„Pokud se bavíme o kategorii středně velkých měs, tržní nájemné se – samozřejmě je diferencované – nejčastěji pohybuje mezi 80 a 120 korunami na metr čtverečný,“ uvádí člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal.

„U obecních to bývá na polovině, někdy na třetině toho, co je tržní nájemné,“ dodává.

O tom, že v některých obcích jsou ceny nájmu v obecních bytech pod reálnou úrovní, je přesvědčený i místopředseda sdružení nájemníků Jan Vozárik. Podle něj ale také hodně záleží na stavu bytů.

„Nájemné v obecních bytech se opravdu bude muset navýšit na nějakou vyšší úroveň, protože provoz domu za toto nájemné absolutně není možný,“ uvedl Jan Vozárik a dodal:

„Určitě to nájemné bude v obecních bytech třeba nižší než nájemné u velkých soukromých pronajímatelů. A to už jenom z toho důvodu, že obec jako taková třeba neprovádí odpisy. Samozřejmě není k tomu, aby vytvářela zisk.“

Různá města – různé přístupy

Například v Hranicích na Přerovsku podle znaleckého posudku, zveřejněného na stránkách ministerstva, je cena za standardní byt minimálně 79 korun za metr. Za obecní byt zaplatí nájemník maximálně 42 korun za metr a měsíc.

Ve Velkém Meziříčí podle znaleckých posudků by měla být cena za metr u standardního bytu nejméně 88 korun za metr čtvereční. U obecních bytů je nejvyšší 48 korun.

byty | Foto: Marián Vojtek

V Chrastavě na Liberecku by mělo tamní zastupitelstvo o zvýšení nájmů rozhodnout dnes. Podle starosty Michaela Canova někteří nájemníci platí v obecních bytech 14 korun za metr a měsíc. Nově to bude pro všechny 44 korun za metr.

„Vím, že městské bytové družstvo, které zde má řadu bytů a město tam má podíl, bude od 1. září cenu zvyšovat cenu ve svých bytech ze 44 korun na 55 korun. Co se týká města samotného – samozřejmě v budoucnu nějak reagovat bude, ale já předpokládám, že teď vyrovnání na 44 korun nějakou dobu vydrží.“

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous nechce předjímat, jestli by se nájmy v obecních bytech měly zvyšovat s tím, že je to kompetence pouze obcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenových mapách hovoří v Ranním Radiožurnálu náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

„To je samozřejmě záležitost, která svrchovaně patří do kompetence obecních samospráv a obecních rad. Je volbou obce, jak nastaví svoji cenovou politiku v oblasti bydlení. Nelze ovšem zapomínat také na to, že obce jsou ze Zákona o obcích nositeli naplňování bytové politiky na svém území. Čili tam může hrát roli řada faktorů,“ řekl Miroslav Kalous.

„V tuto chvíli kompetence není,“ potvrzuje člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal, že ministerstvo vliv na zvyšování obecního nájemného nemá:

„Ministerstvo pro místní rozvoj nemůže k tomuto kroku obce přinutit.“

Obecní byt – ‚sociální pomoc‘

Původně se předpokládalo, že se ceny bytů deregulací ale srovnají.

„Jistě, ale na podzim byly komunální volby a politici se chtěli udělat před svými voliči hezcí, takže nájmy v obecních bytech nezvyšovali,“ odtušil jeden z důvodů rozdílných cen nájemného v obecních a soukromých bytech na Rádiu Česko člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiří Pácal.

Upozornil také, že v bytech s regulovaným nájemným často bydlí rodiny zastupitelů obcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozdílech v nájemném u tržních a obecních bytů mluvil na Rádiu Česko Jiří Plácal, člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí

Podle něj by měli v obecních bytech bydlet hlavně lidé sociálně potřební.

„U takových si dokážu představit, že jim můžou nájmy zůstat velmi nízké. Šlo by o domácnosti důchodců, domácnosti handicapovaných, svobodných matek s dětmi,“ vypočítává Pácal.

Domnívá se, že v obecních bytech de facto pobírají sociální podporu v podobě nízkého nájemného všechny sociální skupiny. Bydlí zde mnohdy i lidé finančně velmi dobře zajištění. Plošně zvyšovat či nezvyšovat nájmy je tak podle Pácala nesmysl.

"Obce musí začít selektovat a vytvořit sociální plány, komu pomoci nízkým nájemným, a u všech ostatních účtovat nájemné na tržní úrovni,“ uzavírá Pácal.

Regulace nájemného skočila posledním dnem loňského roku asi pro 400.000 bytů v Česku.

Václava Marešová, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme