Centrální banka prošetřovala více než 200 stížností na směnárny. Většinou z centra Prahy

Přes 200 stížností na směnárny řešila za uplynulý rok Česká národní banka. Nejvyšší pokuta, která padla, dosáhla jednoho milionu korun. Směnárníci nejčastěji zákazníkům neposkytují dostatek informací o kurzu a poplatcích.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Směnárna. Ilustrační foto.

Směnárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Vraťte mi peníze, nebo zavolám policii! Tady na ceduli mají napsáno, 25,50 za euro. Dal jsem jim 50 eur a oni mi dali jen 930 korun,“ rozčiloval se srbský turista u směnárny nedaleko Václavského náměstí.

Pražské směnárny na vlastní kůži. 'Běžte klidně na Staromák, tam přijdete o víc'

Číst článek

Stížnosti na směnárny se množí i podle Marka Zemana z České národní banky. „Letos jsme obdrželi více než 200 stížností na směnárny.“

Podle publicisty Janka Rubeše, který na nekalé praktiky směnáren upozorňuje několik let, je problém v tom, že některé triky nejsou zákonem postižitelné.

„Oni ty poplatky tam mají do jisté míry uvedené, samozřejmě se je snaží všelijak skrýt,“ tvrdí Rubeš. Naprostá většina směnáren, na které si lidé stěžovali centrální bance, je v centru Prahy.

Turisté podle expertů často navíc ani nevědí, jak české peníze vypadají, nerozpoznají mince. Stalo se například, že turisté z Ameriky dostali nejspíš někde na ulici místo českých už neplatné slovenské koruny.

Pokud výměnu peněz turista ve směnárně podepíše a obchodník ho informuje o podmínkách, nejsou nevýhodné kurzy trestným činem. Dodržování pravidel ve směnárnách kontroluje Česká národní banka. Turisté se v centru ale obrací i na strážníky. I ti jsou schopni upozornit, kde je kurz nevýhodný.

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme