Centrální banka s odboráři o vývoji ekonomiky

Šéfové centrální banky se sejdou s představiteli nejsilnější odborové centrály, aby projednali další vývoj ekonomiky. Obě strany vypracovaly odhady, ze kterých vyplývá, že HDP v příštím roce poroste zhruba o tři procenta. Čísla, na kterých se shodnou, budou totiž podstatná pro kolektivní vyjednávání o růstu mezd a platů na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: ČNB

Podrobnosti Radiožurnálu sdělila mluvčí centrální banky Alice Frišaufová. "Tématem jednání je výhled makroekonomického a hospodářského vývoje České republiky pro rok 2003 a inflační očekávání pro příští rok. O výsledcích konzultací mezi odborovou centrálou a centrální bankou budeme informovat ihned po jejich skončení."

Tyto schůzky jsou podle Štěcha pravidelné. "Zhruba před těmi pěti lety, kdy začala centrální banka provádět inflační cílení, tak tehdy požádala o takovéto schůzky. Zejména ji zajímá názor našich makroekonomů, protože my máme analytický tým, který dělá svoje vlastní prognózy a myslím si, že ten tým je v těch prognózách poměrně velice úspěšný a samozřejmě ji zajímá, jak odbory budou ovlivňovat vývoj mezd."

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch ale upozorňuje na možné komplikace. "Těch problémů je víc. Evropské hospodářství dá se říct že stagnuje, přenáší se určitá hospodářská krize z Ameriky do Evropy a myslíme si, že velkým problémem je až příliš pevná koruna, která zhoršuje možnosti našich vývozců, a to nám způsobuje někde problémy kolem zaměstnanosti."

S nižším růstem ekonomiky počítá v příštím roce také vláda. "Letos by se HDP mohlo pohybovat někde mezi 2,5 a třemi procenty, spíše k dolní hranici tohoto intervalu, a když bude příští rok zvýčení dynamiky proti tomuto, tak je to myslím pozitivní zpráva," potvrdil Radiožurnálu ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok.

Pro příští rok odbory požadují sedmiprocentní růst mezd. Inflace bude podle jejich odhadu do čtyř procent a HDP se mělo zvýšit přibližně o tři procenta.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme