Centrální evidence psů od ledna fungovat ještě nebude. Související legislativa už přitom platí

Přesné datum, kdy začne fungovat centrální evidence psů, stále není stanoveno. Novelu veterinárního zákona, podle které má registr vzniknout, během léta schválily obě komory Parlamentu a v srpnu ji podepsal také prezident Miloš Zeman. Podle orgánů, které mají registr na starosti, je už teď jasné, že evidence nezačne fungovat od začátku ledna 2023, jak po předchozím odkladu ministerstvo zemědělství avizovalo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pes, ilustrační foto

Samotní chovatelé se v rámci evidence dostanou pouze k údajům o sobě a o svém psovi (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evidence bude prvním centralizovaným registrem psů daným ze zákona. Povinně do ní budou muset nechat zaregistrovat svého psa všichni majitelé, i ti, kteří už jej v současnosti mají vedeného v některé ze soukromých databází. Podle ministerstva zemědělství a komory veterinárních lékařů se evidence rozběhne někdy během roku 2023, konkrétní datum ale zatím známo není.

Právě komora veterinárních lékařů má centrální evidenci vést. Podle její prezidentky Petry Šinové stojí za problémy okolo spuštění plnohodnotného registru mimo jiné zpožděný proces schvalování novely zákona. Návrh předložila ještě minulá vláda a tehdejší sněmovna už se k jeho projednání nedostala.

Veterináři zakázali chov drůbeže pod širým nebem, důvodem je ptačí chřipka

Číst článek

„Vytvoření nové databáze bude trvat výrazně delší dobu. Ministerstvo zemědělství i státní veterinární správa mohou potvrdit, že od 1. ledna 2023 nebude evidence v takovém stavu, aby byla pro všechny ze zákona povinná,“ uvádí pro server iROZHLAS.cz Šinová.

Novela, která evidenci zavádí, přitom platí už od 1. října, její účinnost nešlo zdržet kvůli zavádění evropské legislativy.

„Centrální evidence má být informační systém veřejné správy. Aby splňovala všechny právní předpisy, jsou na ni kladeny značné technické, bezpečnostní i finanční požadavky. Vzhledem k tomu, že oficiální znění novely bylo navíc zřejmé až v srpnu, nebylo možné zahájit práce na tomto informačním systému dříve,“ potvrzuje ministerstvo zemědělství, proč se spuštění evidence opět odkládá.

Veterinární komora už vede registr petpasů. Když na začátku roku 2022 nedošlo ke spuštění plnohodnotné verze centrální evidence psů, podle plánu měly začít fungovat jako pilotní verze právě stránky s databází petpasů, kam si mělo být možné svého psa zaevidovat dobrovolně. Ani to se ale nepovedlo.

Psi budou podle novely zákona registrováni v evidenci veterinární komory. Návrh sněmovny projedná Senát

Číst článek

„Databáze petpasů bohužel není uzpůsobena na vedení všech zákonem požadovaných dat, proto není možné ji využít ani jako pilotní verzi, jak se původně plánovalo,“ vysvětluje Šinová.

Součástí centrální evidence má být identifikační číslo psa, jeho pohlaví, číslo pasu, pokud ho má vystavený, adresa chovu a údaje ohledně očkování proti vzteklině. Povinné údaje o chovateli budou zahrnovat jméno, adresu trvalého pobytu a telefonní číslo. Zápis zvířete do evidence budou mít na starosti veterináři při příležitosti čipování nebo očkování.

Omezený přístup pro chovatele

Centrální evidence bude neveřejná, přístup ke všem údajům o psech i chovatelích budou mít pouze zvěrolékaři a veřejné orgány, například státní veterinární správa.

„Navržená podoba informačního systému umožňuje psa ztotožnit také policii a obcím. V případě nalezení psa se to zdá jako vhodné řešení,“ uvádí ministerstvo zemědělství. Obce, které řeší zaběhnuté psy na denním pořádku, budou tedy podle evidence schopné zjistit, kdo je chovatelem psa i jeho adresu.

Samotní chovatelé se v rámci evidence dostanou pouze k údajům o sobě a o svém psovi. Budou také moci změnit své telefonní číslo. Jiné údaje bude moci zapisovat nebo měnit opět jen zvěrolékař.

Náklady rostou, dárců ubývá. I proto musí v útulcích omezit přijímání nových zvířat

Číst článek

Důvodem, proč je pro veřejnost přístup do evidence omezený, je podle ministerstva zemědělství snaha snížit bezpečnostní rizika, která by byla s velkým počtem uživatelů s kompletním přístupem spojená. Dalším důvodem je ochrana osobních údajů chovatelů.

Centrální evidence by měla výrazně zjednodušit práci policii a jiným odchytovým službám při hledání majitelů nalezených psů. Vyhledávat v několika soukromých registrech a zjišťovat, jestli pes vůbec je někde evidovaný, je při současném počtu asi deseti soukromých databází dost složité. Povinný údaj, zda je pes očkovaný proti vzteklině, zase zjednoduší situaci, kdy zvíře někoho zraní.

Od roku 2020 už platí pro majitele psů povinnost mít psa očipovaného. Bez kombinace s povinným centrálním registrem ale na legislativu mířila kritika, také z řad soukromých zvěrolékařů.

Hana Vincourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme