Centrální registry i dotace na nákup auta pro hendikepované má projednat Senát

Kvůli změně některých údajů už by nemělo být nutné obíhat tolik úřadů. Od července by měly fungovat registry, které budou informace mezi úřady předávat. Pravidla pro užívání těchto údajů pravděpodobně beze změn schválí Senát. Na programu dnešního jednání je i narovnání podmínek pro získání dotace na nákup auta pro zdravotně postižené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Zavedení základních registrů má zrychlit fungování státní správy, ale také zjednodušit život obyvatelům i firmám. Všem by mělo ubýt papírování. Registry totiž mají nahradit současné databáze úřadů, ve kterých se některé informace mohou i rozcházet.

Například registr obyvatel by měl sjednotit údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů, cestovních dokladů i z informačního systému cizinců. Všechny tak budou na jednom místě.

Senátoři pravděpodobně nová pravidla schválí beze změn. Na úpravy už totiž nemají dost času.

Senátoři dnes také zřejmě schválí novelu, která napravuje chybu v zákoně, který od ledna zvýšil dotaci na nákup auta ze 100 tisíc na 200 tisíc korun. Změnil ovšem také lhůtu pro nárok na příspěvek, a to z pěti na deset let. Změna se ovšem dotkla i těch žadatelů, kterým už úřady nárok na dotaci přiznaly.

Novelu z dílny Národní rady osob se zdravotním postižením už projednali poslanci.

„Je to návrh Národní rady osob se zdravotním postižením, který poskytla poslancům, aby jej podali. Jedná se o to, že v Zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením byla zjevná chyba, když zákon platil retroaktivně i na příspěvky na nákup motorového vozidla, které byly přiznány před platností zákona, tj. před 31. 12. 2011,“ vysvětluje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a pokračuje:

„Jde o desetiletou lhůtu, která je nově teď u příspěvku na nákup motorového vozidla. Měla se vztahovat i na příspěvky, které byly přiznány již v loňském roce a v předchozích letech. Očekávám, že návrh projde bez problémů, protože poslanecká sněmovna jej schválila ve zkráceném znění. My máme zájem, aby tento návrh byl účinný co nejdříve.“

Václava Marešová, Nikola Bojčev, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme