Centrem Prahy prošly v rámci festivalu Prague Pride tisíce lidí

Uvolněná atmosféra, ulice plné pestrobarevně oblečených lidí a alegorické vozy, tak vypadal Duhový průvod homosexuálů, který se krátce po 14 hodině vydal na cestu centrem Prahy. Už potřetí byl vrcholem kulturního festivalu Prague Pride, věnovaného gay a lesbické tematice. Stejně jako loni připravili na stejné datum své akce i konzervativci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrem Prahy už potřetí prošel pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride | Foto: ČTK

Loni vyrážel pražský Duhový pochod z Václavského náměstí, letos měl ale jinou trasu. Vyrazil z ulice Na Příkopech a krátce po patnácté hodině dorazil dav na Letnou. Tam akce pokračuje koncerty pod širým nebem.

Podle organizátorů se do průvodu zapojilo až dvacet tisíc účastníků, policie mluví o zhruba polovičním čísle. Lidé nesli pestrobarevné vlajky, balónky nebo byli barevně nalíčení. Průvod doprovázrelo také 11 alegorických vozů. Na bezpečnost na cestě na pražskou Letnou dohlížely desítky policistů.

I když je Duhový pochod mediálně asi nejsledovanější akcí Prague Pride, ne všichni lesby či gayové s ním souzní.

„Vzniká vlastně dojem, že to, jak se prezentují ti gayové na tom průvodu, tak že oni takhle žijí, že prostě mají namalované obličeje, kožené kalhoty, ženské šaty nebo používají lascivní gesta. Mnohým gayům to přijde v podstatě jako špatná věc, nedůstojná věc prezentovat se skrze svoji sexualitu,“ říká třiatřicetiletý Míla z Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Eva Rajlichová

Ředitel Prague Pride Czeslaw Walek podobné argumenty příliš nechápe. „My musíme akceptovat, že ta naše komunita je velmi široká a barevná a jsou tam různé skupiny lidí, kteří se různě oblékají a přijdou na ten festival a na ten průvod, aby si to užili,“ podotýká Walek.

Lidé, kteří odmítají festival, pak podle něj vůbec nevědí, o čem mluví. „Protože nevidí ten náš program před tím,“ doplňuje.

Sociolog a člen Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) Zdeněk Sloboda k těmto pochodům říká, že někteří lidé svou účast vnímají jako politický akt. „Že tam jsou jako výraz toho, že ta společnost je různá, a že tedy všichni bychom měli to své okolí vnímat různě,“ říká Sloboda.

Kromě účastníků a příznivců akce Gay Pride se v centru Prahy sešli i její odpůrci. Od Obecního domu vyrazil hodinu po poledni takzvaný Pochod pro rodinu, který pořádajli Mladí křesťanští demokraté.

Trasa pochodu hrdosti homosexuálů, který je součástí festivalu Prague Pride | Foto: ČTK

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme