Kontroverzní centrum Aktip končí. Zapojí se do nové platformy Jednotné medicíny

Centrum alternativní medicíny Aktip ukončilo svou činnost. Na facebooku oznámilo, že se nyní léčitelé z centra zapojí do nové „platformy Jednotné medicíny“. Na metody Aktipu loni upozornil dokument Obchod se zdravím z produkce České televize. Svým klientům terapeuti radili například léčit rakovinu milencem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova centra Aktip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Vážení a milí přátelé, AKTIP, tak jak jste ho znali, již přestal existovat. Na místo něj se tvoří nástupnická platforma Jednotné medicíny, která již dnes sdružuje daleko více odborníků, než byl původní koncept. Takže se vlastně vůbec neloučíme,“ uvedlo centrum  v pondělí na facebooku.

Na praktiky centra upozornila loni na jaře Česká televize v dokumentu Obchod se zdravím. Ten skrytou kamerou zachytil „léčebné metody“ centra.

Šéfka Aktipu vzdělání má, opravil se Kubek. ‚Byť vzbuzuje podezření o opaku,‘ říká šéf komory

Číst článek

„Dozvěděla jsem se, že jsem anděl, hrozí mi rakovina a mozková obrna. A psycholožka mi jako řešení nabídla, ať si najdu milence, nebo ať podstoupím detoxikaci, po které lze rakovinu doslova vykadit,“ uvedla herečka Ivana Lokajová, která se skrytými kamerami jako pacientka centrum navštěvovala.

Vedoucí institutu Jarmila Klímová poté v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz uvedla, že snímek vnímá jako tendenční „Všechna vyjádření terapeutů, která tam byla uvedena, jsou jednoznačně účelově sestříhaná, aby to vyznělo jako nevěrohodné zpovědi neprofesionálních lidí,“ řekla Klímová.

Trestní oznámení

Kvůli kontroverzním praktikám podala loni na Aktip trestní oznámení obecně prospěšná organizace Kverulant. „Uváděli lidi v omyl tím způsobem, že se tvářili, že budou léčeni podle nejnovějších poznatků západní medicíny a k tomu navíc ještě že dostanou jakýsi alternativní přístup, a tak to nebylo. Nebyla tam dokonce ani diagnostika, tedy aby lékař určil, co pacientovi vlastně je,“ vysvětlil Radiožurnálu ředitel organizace Vojtěch Razima.  

Trestním oznámením se v současnosti stále zabývá policie. Ta sice v listopadu oznámení odložila, státní zástupkyně ale nařídila, aby praktiky terapeutů Aktipu opakovaně prověřila.

Podle šéfky Aktipu Jarmily Klímové jsou všechny metody, které terapeuté v centru používali, oficiální a mezinárodně certifikované.

mac, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme