Rodiče autistů si stěžují na aplikaci ABA terapie v českobudějovickém centru. Případ řeší i policie
Téměř dva roky se táhne spor rodičů s českobudějovickým Centrem Bazalka. To v péči o autistické děti využívá ABA terapii, která se dostala do centra pozornosti po uvedení dokumentu Infiltrace. Podle některých rodičů ale byla metoda zavedena bez jejich souhlasu. Stížnostem daly za pravdu i úřady, centrum ale pochybení odmítlo. Případ tak vyústil v trestní oznámení a celou věcí se zabývají kriminalisté.
Centrum podle svých internetových stránek nabízí péči o děti s mentálním i kombinovaným postižením či o klienty s poruchami autistického spektra a provozuje speciální školku, základní školu a stacionář. Zařízení pak funguje jako nestátní nezisková organizace, jako zdroje financování uvádí státní dotace, úhrady od klientů a podporu dárců.
APLIKOVANÁ BEHAVIORÁLNÍ ANALÝZA (ABA)
Jde o vědní disciplínu, která se využívá při práci s osobami s poruchami autistického spektra (PAS) a jinými neurovývojovými poruchami. Rozvíjí u nich dovednosti, které jsou důležité pro jejich každodenní život — oblast řeči a komunikace, her, sociálních a sebeobslužných činností. ABA postupy jsou užívány i k odstranění nebo zmírnění některých projevů PAS (sebeubližování, agresivní chování). Problémové chování je nahrazeno jiným, což umožňuje další rozvoj dovedností a komunikace, uvádí sdružení Roprodesa.
„Některým dětem se přibližně před dvěma lety začal zhoršovat psychický stav. Často tam jezdila i sanitka, což nám vysvětlili tak, že u mentálně postižených dětí se úrazy stávají. Spousta dětí tam nechtěla chodit. Poté jsme zjistili, že najali novu terapeutku, Američanku bez znalosti češtiny, která se na dětech učila ABA terapii, ale v daleko horší formě. Na dětech trénovala zákazy a příkazy i tím, že na nich ležela,“ řekla serveru iROZHAS.cz Tereza Mejzlíková, jejíž syn centrum pravidelně navštěvoval.
Kontroly úřadů
Rodiče stav dětí a provozování ABA terapie nejdříve řešili s vedením centra – to ale pochybení odmítlo a uvedlo, že poskytovaná péče je založena na nejlepších dostupných vědeckých důkazech a má plnou podporu ostatních rodičů klientů.
„V naší školce vycházíme z aktuálních světových trendů. Ve škole máme i žáky s problémovým či agresivním chováním. Snažíme se proto o redukci jejich problémového chování, které jim brání v učení. Na podzim roku 2019 jsme začali využívat další efektivní metody výuky vycházející z obecných zásad a principů aplikované behaviorální analýzy. V této době byla na naše centrum podána stížnost, která směřovala na různé kontrolní orgány,“ napsali serveru iROZHLAS.cz Vanda Polívková a Milan Abrman, ředitelé dvou organizací provozující českobudějovické centrum.
Rodiče se konkrétně obrátili na Českou školní inspekci. Podle jejího šetření stížnosti z listopadu 2019, jehož výsledky serveru iROZHLAS.cz potvrdil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys, byla v centru metoda ABA prováděna bez souhlasu zákonných zástupců.
„ABA terapie byla uplatňována bez toho, že by o tom byli zákonní zástupci žáků před započetím jejího uplatňování informováni,“ uvádí výsledek šetření. Poukazuje například na pozdní zveřejnění vzdělávacího programu, případně na skutečnost, že učitelka, která terapii uplatňovala, neměla nostrifikační doložku k dosaženému vzdělání získanému studiem v zahraničí.
Infiltrátorka z dokumentu o autismu: Za pořadem si stojím, jsem připravena projekt hájit i u soudu
Číst článek
Ke stejným závěrům došlo po hloubkové kontrole v prosinci 2019 i ministerstvo práce a sociálních věcí. Resort v protokolu, který má iROZHLAS.cz k dispozici, mimo jiné konstatuje, že průběh uplatňování ABA terapie nebyl předem sjednán a centrum k tomu neposkytlo dostatečné informace a nevěnovalo se stížnostem. Vedení centra trvá na tom, že úřady „neshledaly žádná pochybení ve vzdělávací koncepci a způsobu poskytování sociálních služeb“.
Centrum naopak v reakci veřejně podpořila skupina více než čtyřiceti rodičů, podle nichž jde o snahu zařízení poškodit a šířit nepravdy. „S péčí, která je našim dětem poskytována, jsme maximálně spokojeni. Jsme velice vděční za trpělivost i profesionalitu, se kterou se personál o naše děti stará,“ stojí v jejich prohlášení z ledna 2020.
Policejní vyšetřování
Spor skončil trestním oznámením, kterým se začala zabývat policie. „Ta po roce případ odložila, podle kriminalistů se nedá trestný čin dokázat. Protože je tam ale tolik pochybení a nesrovnalostí, náš právník se proti rozhodnutí odvolal a v současné chvíli to stále běží,“ uvedla Mejzlíková.
Server iROZHLAS.cz kontaktoval kvůli upřesnění i českobudějovickou policii, její tiskový odbor však k probíhajícímu vyšetřování odmítl poskytnout vyjádření.
Podle vedení Centra Bazalka jde o „přiživovanou kauzu“ a policie dosud zařízení nijak nepokutovala. „Prohlašujeme, že provedená šetření policie nevedla k trestnímu postihu,“ dodali pro server iROZHLAS.cz ve společném prohlášení Polívková a Abrman.
DOKUMENT INFILTRACE O AUTISMU
- Česká televize odvysílala v pondělí 12. dubna další díl z dokumentární série Infilitrace s názvem Obchod s nadějí, který poukazoval na „podivné praktiky“ spojené s ABA terapií, využívanou u děti s poruchou autistického spektra.
- Infiltrátorka Barbora Boháčková se po absolvování 20hodinového kurzu ABA terapie nechala na měsíc nechala zaměstnat v jedné pražské neziskové organizaci, která dopoledne působí jako školka pro děti a odpoledne se věnuje individuální terapii.
- Dokument měl být původně vysílán v polovině března, ale kvůli stížnostem sdružení Rodiče pro děti s autismem na původní upoutávku, například ohledně nedostatečně anonymizace dětí či vysílání bez souhlasu rodičů, bylo uvedení odloženo. Sdružení snímek označilo za neobjektivní a jeho formu za neetickou.