Aktivisté opustili střechu centra Klinika na pražském Žižkově, vydrželi na ní týden

Skupina aktivistů ve čtvrtek odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Oznámil to zástupce Autonomního centra Klinika Arnošt Novák. Na střeše byla skupina čtyř lidí od minulého čtvrtka. Byli jediní, kteří budovu po zásahu exekutora neopustili. Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:32 17. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina aktivistů stále zůstává na střeše budovy centra Klinika

Střecha centra Klinika na pražském Žižkově | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Na střeše zůstali na protest proti vyklizení domu, který patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Správa chce budovu rekonstruovat a přestěhovat do ní své úředníky.
Lidé, kteří po vyklizení domu exekutorem minulý týden zůstali na střeše, podle dřívějších vyjádření zástupců kolektivu sociálního centra v budově žili a neměli kam jít.

Ostatní stoupenci centra Klinika opustili objekt již minulý čtvrtek a pátek. Aktivisté, kteří ve čtvrtek jako poslední z domu odešli, ČTK po svém zástupci vzkázali, že se cítí dobře, jsou plni síly a připraveni věnovat se dalším činnostem. Ze střechy se spustili po přistavených žebřících.

Lidé vynesli z Kliniky piano a nábytek, pár aktivistů zůstává na střeše. Chtějí tam být i o víkendu

Číst článek

Zástupce protestující čtveřice Jan Trnka řekl, že měli na střeše zásoby jídla. „V průběhu týdne také chodili lidé ze sousedství a házeli jim na střechu jídlo,“ řekl Trnka. Členové Kliniky jim již budou shánět bydlení, protože nyní nemají kam jít. Konflikt mezi aktivisty a ochrankou, která dům hlídala, za celý týden podle Trnky nenastal.

Budoucnost Kliniky

Co bude s centrem Klinika dál, zatím není jasné. „Snažili jsme se se SŽDC jednat, ale oni nechtějí jednat s námi. Pořád o ten dům máme zájem, prožili jsme tu čtyři roky,“ řekl Trnka. Zda a kam se centrum přesune a zda si ponechá název Klinika, není jasné.

Podle mluvčí Exekutorské komory Lenky Desatové bude exekutor Ivo Luhan v pátek v 11.00 u budovy, ve čtvrtek nechtěl svůj další postup komentovat. Dům v minulých dnech pracovníci exekutora zabezpečili a po skončení exekuce jej převezme SŽDC.

Správa se chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce.

Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme