Pětice aktivistů odmítá opustit žižkovskou Kliniku. Zůstávají na střeše budovy

Skupina pěti aktivistů zůstává na střeše Autonomního sociálního centra Klinika v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Odmítají výzvu exekutora Iva Luhana k opuštění nelegálně obsazeného objektu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté na střechu budovy vylezli ve čtvrtek na protest proti vyklizení budovy, které nařídil exekutor Ivo Luhan. Jak dlouho squoteři na střeše vydrží, není jasné.

Lidé vynesli z Kliniky piano a nábytek, pár aktivistů zůstává na střeše. Chtějí tam být i o víkendu

Číst článek

„Jedná se o lidi, kteří de facto nemají kam jít. Zároveň chtějí upozornit na osud Kliniky a také mají obavu, že pokud odejdou, dům zůstane prázdný a nevyužívaný stejně, jako tomu je v případě vily Milada nebo bývalých lázní Na Slupi,“ řekl zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošt Novák.

Sympatizanti je podporují za nedalekým plotem. Policie nechce proti skupince na střeše domu kvůli bezpečnosti zasahovat.

Také exekutor Luhan ve čtvrtek řekl, že se nechystá nařídit násilné odvedení skupinky ze střechy budovy.

Kromě aktivistů na střeše je budova prázdná. Dům hlídá bezpečnostní agentura a je uzavřen proti vstupu cizích osob. Až budou z budovy vyklizeny všechny věci a aktivisté slezou ze střechy, teprve potom ji exekutor může předat SŽDC.

Budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově vlastní Správa železniční dopravní cesty, která chce v budově později zřídit kanceláře pro své zaměstnance.

VIDEO: Aktivisté Kliniku neopustili. Exekutor se na místo vrátí v pátek dopoledne

Číst článek

„SŽDC neprodleně poté zahájí opravu a stabilizaci objektu,“ uvedl na čtvrtečním brífinku generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. „Jakmile dojde ke stabilizaci nebo případně k rekonstrukci objektu, tak využijeme kapacitu budovy pro administrativní zaměstnance SŽDC,“ dodal.

V polovině roku by se měla uskutečnit soutěž na dodavatele rekonstrukce. „Předpokládáme, že samotná rekonstrukce by mohla trvat kolem 18 měsíců,“ řekla v pátek mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Podle aktivistů ale rekonstrukce nezačne ještě nejméně rok a mezitím bude objekt chátrat. Navíc by jej podle nich mohlo převzít město, které by v něm zachovalo sociální funkci

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která již vypršela. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na SŽDC.

Proti exekuci se zástupci Kliniky opakovaně bránili, soudy všech instancí jejích námitky zamítly. Aktivisté i přesto odmítali prostory opustit.

Radek Duchoň, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme