Centrum Paraple slaví osmnáctiny. Ročně jeho služby vyhledá až 1500 vozíčkářů

Ročně v České republice přibude na 250 nových případů lidí s poraněním míchy. Návrat do života se paraplegikům snaží usnadnit pražské Centrum Paraple, které právě dnes slaví osmnáct let existence. Jeho služeb využívá až 1 500 vozíčkářů ročně z celé republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák, jeden ze zakladatelů Centra Paraple, při Dobročninné akademii

Zdeněk Svěrák, jeden ze zakladatelů Centra Paraple, při Dobročninné akademii | Foto: Centrum Paraple

Přesně před 18 lety otevřel Zdeněk Svěrák společně s občanským sdružením Svaz paraplegiků Centrum Paraple v bývalé budově jeslí v Praze 10. Od té doby se díky četným charitativním akcím, které pomáhá lidem s poškozením míchy, nebývale rozrostlo.

„Vždycky jsme vybírali třeba na cihly, na okna nebo na přístroje. Tentokrát už je Centrum Paraple hotové a je velké. Tak velké, že jsem si ani nepředstavoval, že k takovému zařízení dospějeme. Je to sociálně zdravotní zařízení, které má 50 zaměstnanců a to nepočítám dobrovolníky. Už nepotřebujeme cihly, ale peníze na pouhý chod,“ prozradil prezident Správní rady Centra Paraple Zdeněk Svěrák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum Paraple slaví osmnáctiny. Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl prezident správní rady Centra Paraple Zdeněk Svěrák

V Ranním interview Radiožurnálu upřesnil, že chod Centra Paraple stojí 28 milionů ročně. „Z toho 17 získáme od státu, magistrátu a tak dále. Ale těch 11 musíme vybrat od dobrých lidí. A to je můj úkol.“

Úraz s poraněním míchy zasáhne každý týden čtyři Čechy. Život jim převrátí úplně naruby. Centrum Paraple je místem, kde se s novou životní situací postupně vyrovnávají.

„Centrum jim pomáhá nejen tělesně, třeba různými rehabilitacemi, ale hlavně duševně. Hlavním cílem zařízení je pomáhat jim, ale i jejich rodinám v tom, co bude dál. Jak novou etapu života zvládnout,“ dodal Svěrák.

Loni se při Dobročinné akademii podařilo od jednotlivců a firem vybrat celkem 6.999.348 korun. Centru Paraple můžete přispět také na účet 932 932 932/0300 nebo dárcovskou textovou zprávou ve tvaru DMS PARAPLE na číslo 87777.

V Parapleti podle něj také zjistí, že i vozíčkář může sportovat. "Sportů, co oni dělají, například jezdí na kolech, dále je tam lukostřelba, ping pong, plavání, basketbal, fotbal, orientační závody, potápění, lyžařské kurzy v Jizerkách a vodácké kurzy na Vltavě,“ doplnil.

Osmnáctiny si Centrum Paraple připomene slavnostním setkáním pro pozvané hosty a samozřejmě také pravidelnou Dobročinnou akademii, která letos připadne na 28. října.

„Mám rád veselé oslavy a myslím, že i když si odmyslíme, že vozíčkářů neustále přibývá tolik až je to úděsné, veselé na tom je, že existuje Centrum Paraple, které se o ně stará seč může,“ řekl Zdeněk Svěrák.

Vladimír Kroc, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme