Cenu Bílé lilie získalo za prosazování odpovědnosti úředníků občanské sdružení Oživení

Občanské sdružení Oživení přesvědčuje obce a státní instituce, aby pokuty od Úřadu pro hospodářskou soutěž vymáhaly na konkrétních lidech. Za činnost, která má vést k podpoře osobní odpovědnosti úředníků a volených zástupců, získalo Oživení letošní cenu Bílé lilie. Nezisková společnost Zaostřeno ji uděluje za prosazování transparentnosti ve veřejné správě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Bílé lilie uděluje nezisková společnost Zaostřeno za prosazování transparentnosti ve veřejné správě | Foto: Zaostřeno o.p.s.

Oživení několik let analyzuje, jak se zastupitelé a radní staví k pokutám za škody na majetku obce.

Pokutu by podle sdružení měli platit konkrétní lidé, a ne město ze svého rozpočtu. Podle jednatelky Oživení Petry Bielinové se přístup obcí začíná měnit.

„Na začátku obce většinou nevnímaly zaplacenou pokutu jako škodu. Braly to pouze jako pokutu. To se pomalu mění. Čím dál více se setkáváme s tím, že obce pokutu samy vymáhají,“ vysvětluje Bielinová.

Oživení se zaměřilo na pokuty od Úřadu pro hospodářskou soutěž, nejčastěji se týkají zadávání veřejných zakázek. Občanské sdružení také provozuje právní poradnu.

Cenu Bílé lilie uděluje jednou ročně nezisková organizace Zaostřeno za mimořádný praktický přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Laureáta vybírá nezávislá porota z kandidátů navržených organizací Zaostřeno.

„Do poradny přicházejí s problémem, o kterém si myslí, že za ním stojí nehospodárnost, korupce, střet zájmů a podobně. V kolektivu právníků a pracovníků Oživení se rozhodujeme, jestli je ten podnět relevantní. Pokud ano, tak přemýšlíme, jak dotyčnému pomoci,“ popisuje Martin Kameník, předseda Oživení.

Vítěz vybraný nezávislou pětičlennou porotou získal skleněnou sošku ve tvaru lilie z dílny designérky Márie Hostinové a účelově vázaný finanční dar v hodnotě 200 tisíc korun na další činnost. Oživení využije tento příspěvek na další provoz své právní poradny.

V roce 2011 získali Bílou lilii Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti a místostarostka Černošic Daniela Göttelová. Před dvěma lety zvítězil redaktor Lidových novin Tomáš Němeček.

Loni si cenu odnesl Jan Čižinský za organizaci referenda o stavbě nové budovy radnice v Praze 7 a Martin Marek, který stál za referendem ke stavbě obchodního centra Plzni.

Jaroslav Skalický, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme