Cenu Ď získali i pořadatelé sbírky Darujte hračku. Pomáhají navzdory hendikepu

Vozíčkáři z Tanga Havlíčkův Brod, kteří organizují sbírku Darujte hračku, jsou mezi letošními držiteli Ceny Ď. Vybrali je posluchači Českého rozhlasu. Ocenění je poděkováním pro ty, kteří nezištně podporují vědu, umění, neziskové organizace, zoologické zahrady i další užitečně projekty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Ď v kategorii Morální vzor v ČR si odnesl generálmajor Josef Šíba. Ocenění mu předala zakladatelka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen

Cenu Ď v kategorii Morální vzor v ČR si odnesl generálmajor Josef Šíba. Ocenění mu předala zakladatelka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen | Zdroj: ČTK

Havlíčkobrodští vozíčkáři každoročně společně s Českým rozhlasem pořádají předvánoční sbírku hraček pro děti z dětských domovů.

„Od malička jsem byl nějakou dobu v ústavech a po léčebnách. Nikdy bych si nemyslel, že za svou práci převezmu tuto cenu. Moc děkuji, že nás dětské domovy nominovaly,“ řekl dojatý Pavel Bek z Tanga.

Sám občas potřebuje pomoc, protože jako dítě prodělal obrnu. Navzdory svému hendikepu se ale snaží pomáhat ostatním. A to na plný úvazek, protože příprava sbírky Darujte hračku zabere celý rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cenu Ď posluchačů Českého rozhlasu získali vozíčkáři z Tanga Havlíčkův Brod. Slavnostní předávání si nenechal ujít reportér Martin Karlík

„Oslovíme dětské domovy, ty stávající i nové. A nejenom dětské domovy. Jsou to třeba i domovy sociálních služeb. Snažíme se pomáhat celoročně,“ přiblížil.

Letošní ročník Cen Ď byl v pořadí patnáctý. Organizátor a zakladatel Richard Langer připomněl, že Ď – tedy díky – patří všem, kteří byli kdy nominováni. „Cen celkově, ať krajských, městských nebo celostátních, už bylo uděleno na 250,“ dodal Langer.

Cenu pro morální vzor obdržel generálmajor Josef Šíba, studenti zase vybrali za morální vzor zpěváka Karla Gotta. Ten při přebírání ceny zavzpomínal na svůj vzor. Byl jím zpěvák a trumpetista Louis Armstrong.

Cenu Ď v kategorii Morální vzor v ČR očima studentů převzal zpěvák Karel Gott. Ocenění mu předala zakladatelka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen | Foto: ČTK

Gott se s ním setkal na koncertě v Praze v roce 1965. „Už byl velmi nemocný, velmi unavený po cestě a po koncertě. Vstal a skutečně podepisoval tak dlouho, dokud poslední fanoušek nešel spokojený domů,“ upozornil.

Cena Ď byla poprvé udělena v pražském Národním divadle roku 2001. Přijal ji například prezident Václav Havel nebo kardinál Dominik Duka.

Cena Ď se letos udílela v 19 kategoriích. Slavnostní předávání ve Státní opeře Praha moderoval přímo organizátor akce. Zapamatovat si jména všech hostů mu prý nečinilo problém.

„Člověk zjistí, že ho něco v životě baví a těší. A když se setkává s lidmi, kteří za to stojí – a tady byli lidé, kterých si nesmírně vážím, tak najednou mi to dělá radost a já si to pamatuji úplně automaticky,“ svěřil se Langer.

A spokojeně poznamenal: „Když tady dneska byl třeba mistr Gott, tak mu lidé bouřlivě tleskali. A pak přišel někdo další, kterého neznají jako populární osobnost, a tomu také bouřlivě tleskali.“

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme