Cenu Michala Velíška za statečnost získali manželé Kučerovi

Lucie a Michal Kučerovi ze Slánska zachránili život své příbuzné, když se postavili jejímu expříteli poté, co svou družku napadl a pobodal nožem. Za statečný čin jim patří Cena Michala Velíška. Nadace ADRA a TV Nova udělovaly ocenění už popáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Michala Velíška

Cena Michala Velíška

Lucie Kučerová k tehdejšímu zážitku řekla: „Hlavní výhra pro nás byl život tety, která je mezi námi pořád, ceny si vážíme, ale takto by se zachoval každý.“ Vůbec prý nemysleli na to, že by se jim mohlo něco stát.

„Seděli jsme s manželem v obýváku, slyšeli jsme křik. Neváhali jsme, rozrazili dveře, manžel skočil na viníka a já odvedla tetu,“ popsala incident Lucie Kučerová „Skočil jsem po něm, snažil jsem se mu nůž sebrat, on jej ale zalehl, tak jsem ho musel zamknout v místnosti,“ vykreslil zákrok proti násilníkovi její manžel Michal. „Dnes bych asi byla mrtvá,“ řekla k onomu dni jejich teta.

Kromě manželů Kučerových byli na cenu nominováni dvanáctiletá Tereza Lesayová z Netolic, která zachránila život spolužákovi, když se topil a Josef Škrabánek z Lindavy, který v srpnu skočil do rozvodněné řeky, aby zachránil topícího se souseda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Rajlichové z udílení Cen Michala Velíška

David Bernátek z Prahy zadržel a předal policii muže, který nad ránem ve Vinohradské ulici ubodal svou expřítelkyni a prodavačka krnovského knihkupectví Alena Maráková pomohla v září zneškodnit lupiče ozbrojeného granáty.

Pět nejodvážnějších činů vybrala z návrhů veřejnosti odborná porota. Absolutního vítěze pak z nominované pětice určila znovu veřejnost prostřednictvím internetového hlasování.

Letošní nominovaní byly nejčastěji lidé, kteří se zachovali statečně během letošních povodní, část příběhů je spojena s autonehodami. Nominovaných na cenu bylo letos 40.

„Hrdinství se odehrává kolem nás v každodenních postojích lidí,“ myslí si zástupce Nadace Adra Vítězslav Vurst. Touto cenou chce prý nadace poukazovat na ‚obyčejná‘ hrdinství kolem nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny Michala Velíška ve Světě o druhé Rádia Česko

Cena se uděluje jako připomínka úmrtí střihače TV Nova Michala Velíška, který byl zavražděn v roce 2005 na pražském Karlově náměstí poté, co se zastal napadené ženy s kočárkem.

Eva Rajlichová, Michal Šenk, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme