Cenu Michala Velíška získal Jiří Nesázal z Uherského Brodu. Jako hrdina se necítí

Cena Michala Velíška za hrdinský počin roku patří Jiřímu Nesázalovi, který zachránil život dvěma lidem při střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodu. Akci, která připomíná statečnost střihače Michala Velíška z roku 2005, letos nadace ADRA pořádala již podesáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Nesázal, ocenění, Cena Michala Velíška | Foto: Filip Jandourek

Čtyřiadvacetiletý mladík si sošku skleněného anděla na pražské radnici dnes nepřevzal. Organizátorům poslal vzkaz, že si ceny váží, že už chce na celou situaci z letošního února už raději zapomenout:

„Velice si vážím ocenění a velké podpory od všech lidí. Já sám se jako hrdina necítím. Některý hrdina nemůže za to, že se stane hrdinou. Celá událost je pro mě velice citlivá a traumatizující. Proto je pro mě bohužel slavnostního předání neúčastním."

Jiří Nesázal zachránil život sobě, svému kamarádovi, se kterým přišel do restaurace na oběd a dalšímu hostovi. Podle Miroslavy Žaludové z Nadace ADRA, která ceny uděluje, jde o hrdinský čin roku:

„Letošní výherce je člověk, kterého si velmi vážíme. Pomohl zachránit i jiné lidi, bylo to v kritické situaci. Oba ti muži jsou velmi vděčni. Ten jeho kamarád řekl, že ho velmi mrzí, že to nebyl on, kdo v sobě neměl tu statečnost, že by udělal něco podobného."

Podle Žaludové je pochopitelné, že si Nesázal cenu nepřevzal osobně: „Plně to chápeme, prožil opravdu silný traumatický zážitek."

Cena Michaela Velíška | Foto: Filip Jandourek

O tom, že Cenu Michala Velíška dostane Jiří Nesázal, rozhodly hlasy lidí. Ocenili i ostravskou řidičku trolejbusu Květoslavu Adamcovou.

Letos na jaře chránila 15 cestujících před opilým mužem, který měl v ruce nůž. „Ztuhnete, naštěstí byl podnapilý, byl to dvoumetrový chlap. Podařilo se mi tu jeho ruku vytlačit," popsala nepříjemný zážitek řidička MHD.

Hlasy kromě Adamcové dostal také šestašedesátiletý Jan Rom z Trutnovska. V létě pomohl z hořícího auta dvěma mladým lidem: „Když jsme to auto míjeli, říkám, hoří tam chladič. Je nabourané. Zkusil jsem rozbít zadní okno. To auto shořelo. Strach jsem měl pořád, ale říkal jsem si, ještě je to dobré."

Střihač televize Nova Michal Velíšek se 13. září 2005 neváhal zastat neznámé mladé ženy před násilníkem, třebaže měl sám v kočárku ani ne roční dcerku. Při tomto činu byl postřelen a následně v nemocnici zemřel. Od té doby jsou každoročně oceňováni děti, muži a ženy, lidé různých povolání, věku, odlišných životních zkušeností i názorů, kteří projevili podobnou odvahu jako Michal Velíšek.

Na udílení cen kromě nominovaných dorazili také lidé, které v minulosti hrdinové zachránili. Mezi nimi i Eliška S., které se před lety zastal střihač Michal Velíšek. Za odvahu tehdy zaplatil životem.

Jiří Nesázal byl letos v únoru na obědě v tamní restauraci Družba, kde na hosty střílel psychicky narušený muž. Útok nepřežilo celkem osm lidí. Jednu ženu střelec těžce zranil.

Mladík se během střelby schoval pod stůl, když ale útočník vystřílel první zásobník, rozběhl se proti němu s židlí v ruce. Zachránil tak život nejen sobě, ale i dalším dvěma lidem.

Loni cenu in memoriam získal mladík Petr Vejvoda. Šestnáctiletý student zemřel při útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou, když bránil svoji spolužačku.

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme