Cenu Michala Velíška získal student, který zemřel při útoku ve Žďáru

Cenu Michala Velíška za statečnost získal in memoriam šestnáctiletý student, který zemřel při útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Petr Vejvoda se zastal spolužačky, na kterou zaútočila 26letá žena s nožem. Útočnice chlapce pobodala a on zranění podlehl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Michala Velíška,  rodiče Petra Vejvody

Cena Michala Velíška, rodiče Petra Vejvody | Foto: Filip Jandourek

Cenu převzali Petrovi rodiče – Kamil a Radka. Atmosféra v sále byla velmi pohnutá, promítala se velká Petrova fotografie a lidé spontánně tleskali. Maminka pak všem poděkovala.

„Rádi bychom vám všem poděkovali, velmi si toho vážíme. Je to pro nás veliká čest, že můžeme převzít tuto cenu za našeho syna, který tady s námi už dnes nemůže být. Ale určitě by vám všem poděkoval a měl by velikou radost.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na předávání Cen Michala Velíška natáčela Eva Rajlichová

Ocenění udělalo radost i Petrovým spolužákům, učitelům a kamarádům, kteří se pro něj snažili cenu získat. „Byl takový velice aktivní, takže ostatní líné žáky ve třídě motivoval, aby se hýbali,“ poznamenala učitelka Jitka Malcová, která Petra na Cenu Michala Velíška nominovala.

Kamarád a spolužák Luboš Hrůza složil pro Petra básničku, kterou mu dokázal říct na pohřbu. „Taky ho furt vidím ve třídě, furt si říkám, on chybí, ještě přijde. Ještě si říkám, jak to, že mu učitelky nezapisují absenci?“

Cenu Michala Velíška by mohl získat student, který zemřel při útoku ve Žďáru

Číst článek

Devátý ročník Ceny Michala Velíška vyvrcholil vyhlášením vítěze v rezidenci primátora hlavního města Prahy.

Dalšími dvěma nominovanými, kteří se letos dostali do finále, byli Jan C. z Poličky, jenž bránil napadenou ženu v autobusu, a Petr Dlouhý ze Sedlčan oceněný za záchranu invalidního řidiče z potápějícího se auta.

O vítězi rozhodovala svými hlasy veřejnost. Zájem o hlasování byl podle čestného předsedy výboru Ceny Michala Velíška Vítězslava Vursta letos enormní. „Hlas odevzdalo celkem 12 tisíc lidí. To je neskutečně mnoho oproti minulým rokům,“ dodal Vurst.

Cena Michala Velíška, Adriana Krnáčová | Foto: Filip Jandourek

Petr bránil spolužačku

Studenta Petra Vejvodu v říjnu ubodala ve škole 26letá žena trpící schizofrenií. Zranila také dvě studentky a policejního vyjednavače. Policie ženu obvinila z vraždy a braní rukojmí, hrozí jí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest.

Střihač televize Nova Michal Velíšek byl 13. září 2005 zabit na Karlově náměstí v Praze. Neváhal se zastat neznámé mladé ženy před násilníkem, třebaže měl sám v kočárku ani ne roční dcerku. Od té doby jsou každoročně oceňováni děti, muži a ženy, lidé různých povolání, věku, odlišných životních zkušeností i názorů, kteří projevili podobnou odvahu jako on.

Útočnice dorazila do střední školy ve Žďáru nad Sázavou kolem půl osmé ráno. Bez varování zaútočila na 17letou studentku. Replikou vojenského nože jí mířila na břicho.

Dívce však přišel na pomoc 16letý spolužák, a tak se žena zaměřila na něj. Bodla ho do hrudníku a chlapec na následky zranění později zemřel. Studentce se podařilo utéct.

Žena vzápětí chytla další studentku střední školy, bodla ji do břicha a pak ji držela v šatnách jako rukojmí. Nakonec zranila i policejního vyjednavače, který se za dívku v průběhu vyjednávání vyměnil.

Cena Michala Velíška | Foto: Filip Jandourek

ČRo, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme