Cenu Michala Velíška získala učitelka mateřské školy. Vlastním tělem ochránila dítě před autem

Nadace ADRA podvanácté udělila cenu Michala Velíška za hrdinské činy. Nominační výbor vybral celkem tři příběhy ze 114 nominovaných a o vítězi rozhodli lidé prostřednictvím online hlasování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darina Nešporová, která letos získala cenu Michala Velíška za hrdinství | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Michal Velíšek, po kterém se cena jmenuje, byl 32letý střihač televize Nova. V září 2005 se v Praze na Karlově náměstí zastal dívky, kterou obtěžoval muž. Ten Michala Velíška zastřelil a později za to byl odsouzen k 25 rokům vězení. Prezident Václav Klaus Michala Velíška v říjnu 2005 vyznamenal in memoriam medailí za hrdinství.

Kdo získá Cenu Michala Velíška? Za hrdinství je nominován i 17letý student z Kazachstánu

Číst článek

Vítězkou letošního ročníku se stala učitelka mateřské školky Darina Nešporová, která na vycházce zachránila své svěřence před nekontrolovaně jedoucím autem. Tři děti odhodila a čtvrté zalehla. „Kdybych s ním nelehla, tak nás to asi sekne za krk a bylo by to možná smrtelné. Měla jsem zlomenou pánev a spálenou celou ruku od lokte až nahoru pod lopatku, kde jsem měla udělanou autotransplantaci kůže,“ popsala Nešporová televizi Nova.

Nejsem žádný hrdina

Mezi hlavní trojici se dostal i Pavel Skuhrovec. Ten v dubnu zachránil z hořícího domu dítě, když mu z okna skočilo do náruče. Pro další pak vběhl do hořící budovy, zachránit se mu ho ale nepodařilo.

„Ostatní lidi na mě řvali, abych tam nechodil, že je to nebezpečný. Ale já jsem zařval ne, já ho tam nenechám a vyběhl jsem nahoru. Prostě jsem nepřemýšlel. Nejsem žádný hrdina, je pravda, zachránil jsem v uvozovkách děcko, které skočilo z prvního patra, ale necítím se tak. I přes mou veškerou snahu jsem to druhé děcko nenašel,“ řekl Pavel Skuhrovec pro televizi Nova.

Cenu Michala Velíška získal Jiří Nesázal z Uherského Brodu. Jako hrdina se necítí

Číst článek

Třetím nominovaným byl Martin Zajíček. Ten společně s dalším mužem pomohl svému sousedovi, kterého po vleklých sporech postřelil útočník, který pak okolí domu zapálil a sám se nakonec pokusil o sebevraždu.

Vůbec první cenu Michala Velíška získal v roce 2006 Aleš Babinski, který se v Karviné postavil v nemocnici několika útočníkům, kteří napadli sanitářku. O rok později pak ADRA ocenila čtrnáctiletého Romana Ferenciho, který v zimě skočil do rozbouřené řeky Nežárky a zachránil dvouletého chlapce.

Mezi oceněnými je i muž, který zachránil dva lidi při střelbě v restauraci v Uherském Brodě v roce 2015, nebo student, který v 2014 zachránil svoji spolužačku před ubodáním při útoku psychicky narušené ženy ve Žďáru nad Sázavou.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme