Cenu Paměti národa obdrží Luboš Jednorožec a další tři osobnosti

Celkem čtyři lidé, hrdinové totalitních režimů 20. století, dnes dostanou Cenu Paměti národa, kterou již podruhé uděluje neziskové sdružení Post Bellum. A to nejen v přímém přenosu na Radiožurnálu, ale také na prvním kanálu České televize. Slavnostní večer přenáší i slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým Post Bellum

Tým Post Bellum | Foto: Post Bellum

Cenu neziskového sdružení Post Bellum obdrží dnes čtyři osobnosti, které svými životy prokázaly odvahu a odhodlání bránit hodnoty demokracie. Večer je představí také krátké portrétní filmy vytvořené unikátní technikou animovaného komiksu.

Hostem Ranního radiožurnálu byl ředitel sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa. Ten odhalil, že jedním z oceněných bude Luboš Jednorožec, který se přenosu zúčastní pomocí služby Skype.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa informoval v Ranním Radiožurnálu o předávání Cen Paměti národa

Luboš Jednorožec je bývalý politický vězeň, který s nesmírným odhodláním utekl z komunistických kriminálů, byl znova zadržen a jeho trest pak činil celkem 26 let. V roce 1968 potom emigroval do Spojených států, kde žije dosud.

Medailony oceněných budou mít letos komiksovou podobu. Jejich ukázky je možné si prohlédnout na webových stránkách sdružení Post Bellum. Mikuláš Kroupa vysvětlil, proč zvolili právě tuto formu:

„Jako rozhlasoví dokumentaristé se potýkáme s tím, že mnoho věcí nedokážeme posluchačům předat. To je například výraz tváře, emoci, kterou ti lidé kdysi pociťovali. A komiks má blíže k filmu, nebo animovanému filmu, který zachází právě s těmito emocemi. Navíc je to srozumitelná forma pro generaci, která není úplně zvyklá poslouchat rozhlas.“

Kniha ‚Ještě jsme ve válce aneb Příběhy 20. století‘ spolu s doprovodným CD jsou podle Mikuláše Kroupy pátou nejprodávanější knihou poslední knihy.

Myšlenka ceny Paměti národa vznikla před deseti lety, kdy se společnost Post Bellum začala zabývat systematickým zaznamenáváním vzpomínek lidí, kteří se zachovali statečně během totalitních režimů. Tehdy přišla také idea veřejného ocenění těchto lidí, jejichž zkušenosti mohou inspirovat i současnou společnost.

ČTĚTE TAKÉ: Česko čekají ve sváteční den oslavy i protesty

„Tu cenu jsme charakterizovali, že bude udělována lidem, kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa a dodává, že vlastní předávání není běžná estráda, ale odehrává se v důstojné atmosféře.

Slavnostní večer předávání Cen Paměti národa režíruje vždy zajímavá osobnost. Vloni byl režisérem Václav Marhoul, letos je tato událost v rukou Jana Svěráka.

Činnost společnosti Post Bellum je financována z drobných sponzorských darů Klubu přátel Paměti národa či některých firem. Mikuláš Kroupa vysvětluje proč: „My jsme se rozhodli, že nebudeme tento stát zatěžovat, byť se domníváme, že tu službu, kterou poskytujeme této společnosti, by neměl stát tak opomíjet.“

Společnost Post Bellum již sebrala na 1700 osobních výpovědí, ze kterých vzniklo ve spolupráci Mikuláš Kroupy s Adamem Drdou přes tři sta. Jenom za letošek má společnost za sebou díky sponzorským darům rozhovory s dvěmi sty pamětníků, vydání knihy a pořádání slavnostního večera udělování Cen Paměti národa.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme