Cenu za šíření dobrého jména republiky získala olympionička Čáslavská a další osobnosti

Olympionička Věra Čáslavská, spisovatel a ilustrátor Petr Sís nebo pamětník holocaustu Avraham Harshalom a dalších 13 osobností letos získalo cenu Gratias agit. Ministerstvo zahraničí ocenění každoročně uděluje lidem, kteří šíří dobré jméno České republiky ve světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Gratias agit převzala od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka také olympionička Věra Čáslavská.

Cenu Gratias agit převzala od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka také olympionička Věra Čáslavská. | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) poděkoval krajanům za to, že jejich úspěchy pomáhají Českou republiku ve světě zviditelnit.

„Pro nás to znamená opravdu hodně. Jsou na různých místech, zažili tady různé věci, a někteří i to zlé, a že si takto váží naší země a že jí takto věří, je pro nás pramenem síly a naší vlastní energie,“ prohlásil na adresu oceněných Zaorálek.

Křišťálový globus a diplom získala bývalá gymnastka Věra Čáslavská, která vyhrála tři zlaté medaile na olympiádě v Tokiu v roce 1964 a další čtyři v Mexico City o čtyři roky později, po srpnové okupaci Československa.

Věra Čáslavská láme rekordy i ve sportovním důchodu

Číst článek

„Mezi laureáty jsou zasloužilí lidé, kteří jsou ve svém oboru nadprůměrní a projevovali a projevují lásku ke své zemi, i když už žijí daleko za oceánem. Že jsem mezi nimi, mě potěšilo a moc si toho vážím,“ uvedla Čáslavská.

Ministerstvo zahraničí ocenilo nejen její sportovní úspěchy, ale i statečnost, s jakou čelila nepřízni bývalého režimu v době normalizace.

Mezi oceněnými je například jednadevadesátiletý izraelský podnikatel Avraham Harshalom, který se narodil v dnešním Bělorusku, přežil koncentrační tábory Osvětim a Buchenwald a aktivně se se zbraní v ruce zapojil do Pražského povstání. Dostal za to tehdy československé občanství a jeho zásluhy dnes připomněl i ministr zahraničí.

V Česku se nenarodili ani další dva ocenění. Manželé Purevjav Tsenguun a Suren Tsatsral pocházejí z Mogolska. Paní Tsatsral v Praze vystudovala práva a pak Tsenguun inženýrství. V Ulanbátaru podnikají, působí jako mecenáši kultury a sponzorují dětský domov.

Ministr Lubomír Zaorálek udělil ceny Gratias agit těm, kteří šíří dobré jméno České republiky v zahraničí. | Foto: ČTK

„Jeden z dětských domovů, které u nás jsou, se jmenuje Lotus. Tomu pomáháme finančně i duševně, sponzorujeme různé akce,“ přiznal pan Tsenguun.

Mezi dalšími oceněnými jsou také baletní mistři, dvojčata Jiří a Otto Bubeníčkovi. Nebo ve Spojených státech působící ilustrátor, spisovatel a filmař Petr Sís. Ceny Gratias agit ministerstvo zahraničí udělovalo po dvacáté, ocenění není spojeno s finanční odměnou.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme