Ceny a kvalita lákají Čechy do německých obchodů. Zájem je o drogerii, sýry i maso

V německých obchodních domech poběží reklamní spoty v češtině a do českých schránek začnou chodit letáky z německých supermarketů a obchodních domů. Drážďanská obchodní komora ve svém posledním velkém výzkumu přišla na to, že Češi už nejezdí do Německa na nákupy jen občasně a o svátcích, ale mnozí tam už nakupují častěji než doma. Někde tvoří Češi až deset procent ze všech zákazníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nonamvěc

nonamvěc | Foto: Comstock Images

„Jsem z Hrádku, takže do Německa je to kousíček. Jezdíme tam nakupovat drogerii i sýry, vyplatí se to tam. Manžel tam nedávno kupoval synovi boty. Tři čtvrtě Hrádku tam teď jezdí a musím říct, že jsme viděli i pražské značky, takže i z Prahy se asi vyplatí tam zajet,“ říká Lída Štálíková, která jezdí běžně nakupovat do německé Žitavy.

Do českých obchodů prý ani nemá důvod chodit. Jen pár kilometrů od domu má totiž levnější a také kvalitnější zboží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jezdí Češi nakupovat do Německa, zjišťovala redaktorka Šárka Škapiková

„Aviváž tam je strašně levná, je tam kvalita i množství. Přijde mi, že se tam vyplatí nakupovat, když si to člověk přepočítá. A když mají slevy, tak to jsou opravdu slevy, ne jako u nás,“ míní Štálíková.

Na týdenním rodinném nákupu prý v Německu ušetří až 600 nebo 700 korun. „A hlavně – to jídlo je tam kvalitní, oproti českému. Sýry i maso jsou tam levné a dobře vypadají.“

Do Drážďan se na nákupy pravidelně vydává i Judita Žemličková z Bíliny. „Nejčastěji tam nakupuji drogerii a v poslední době i potraviny. Z potravin to jsou určitě sýry a trvanlivější potraviny v konzervách. Roli hraje jak cena, tak i kvalita, protože jsme zjistili, že třeba u sýrových výrobků je to daleko kvalitnější, mají větší obsah mléka,“ tvrdí Žemličková.

Drážďanská obchodní komora nedávno zjišťovala, kolik peněz Češi v průměru u německé pokladny nechají. Na nákupy za hranicemi už si prý Češi dávno zvykli. „V průměru je to cca 102 eur, které zde český občan týdně utratí. Jsou to většinou lidé z blízkého okolí, Rumburk, Varnsdorf, Česká Lípa, Liberec, ale někteří přijíždějí i z Prahy, i když ne každý týden,“ říká Michal Kopřiva.

Navíc lidé už neutratí za hranicemi peníze jen v supermarketech, německé ekonomice pomáhají i skrze turistický ruch. „Sem už dnes lidi nejezdí jen za nákupy, nýbrž spojují ‚výlet‘ do Žitavy i s jinými aktivitami, například kulturou, sportem, trávením volného času,“ popisuje Kopřiva z obchodní komory.

Turistické atrakce a levné potraviny ale nejsou to jediné, co Češi u sousedů oceňují. Je to prý také úroveň služeb, například když chce člověk něco reklamovat, není to podle Lídy Štálíkové žádný problém: „Služby jsou tam jiné, než u nás. Přijdete a normálně vám okamžitě dají peníze zpátky, nebo si můžete vybrat jiné zboží.“

Šárka Škapiková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme