Ceny benzinu zřejmě půjdou ještě nahoru, konstatuje Mladá fronta Dnes

Pohonné hmoty by mohly ještě podražit. Jak píše Mladá fronta Dnes, v současnosti litr nejprodávanějšího benzinu stojí průměrně 29,70 Kč. Někde už ceny překročily 30 korun. Hospodářské noviny informují o tom, že malé pivovary žalují na velké kvůli lahvím. Walderodeho vdova získala podle Práva další milióny za zkonfiskovaný majetek. Připojení k internetu má čím dál více obyvatel České republiky, údaje přinášejí Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Velikonoční pomlázka nejspíš vyžene ceny benzinu u čerpacích stanic v Česku nad hranici 30 korun za litr, píše Mladá fronta Dnes. Motoristé podle listu teď platí v průměru 29 korun a 70 haléřů za litr, u řady pump se ale benzin nad hranici 30 korun už dostal.

Naposledy se u nás cena benzinu takto vyšplhala loni na podzim, kdy se držela na rekordu od konce srpna až do druhé poloviny listopadu. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka deníku potvrdil, že cena ropy se opět dere nahoru a všechno hraje proti nižším cenám. Navíc se podle Procházky objevila zpráva, že Spojené státy americké očekávají období hurikánů.

Malé pivovary u nás se podle Hospodářských novin obrátily na antimonopolní úřad, aby prošetřil, jak velké pivovary zavádějí nové pivní láhve. Bojí se totiž, že budou muset pod tlakem obchodních sítí za své peníze vykupovat desítky miliónů starých lahví silnější konkurence.

Rozhodnutí čtyř velkých pivovarů vyměnit staré pivní láhve za nové tak prý může malým a středním pivovarům způsobit obchodní i ekonomické ztráty a potlačit konkurenci. Podle odhadů je na trhu 250 až 270 miliónů kusů starých lahví - jejich cena je zhruba tři čtvrtě miliardy korun.

Vdova po Karlu Des Fours Walderodem - Rakušanka Johanna Kammerlanderová - získala další milióny korun za majetek, který byl jejímu manželovi po druhé světové válce zkonfiskován na základě takzvaných Benešových dekretů. Jak píše deník Právo, 2,5 miliónu korun dostala prostřednictvím mimosoudní dohody s majitelem pětihektarového areálu zahradnictví v Turnově, když předtím stáhla určovací žalobu.

Stejným způsobem přišla podle listu nedávno Walderodeho dědička k minimálně jednomu miliónu korun za pozemky prodané městem Turnov tamní společnosti AGBA. Firma ji podle osvědčeného scénáře odškodnila. Právo připomíná, že Kammerlanderová vede v Česku už 13 let majetkové soudní pře o řadu nemovitostí, zatím ale bezvýsledně.

Hospodářské noviny dnes informují mimo jiné o tom, že Čechy stojí používání platebních karet příliš mnoho. Evropská komise oznámila, že obchodníci i zákazníci v České republice platí až čtyřikrát víc, než kolik na poplatcích za používání karet odvádějí Švédové, Finové nebo Italové. Trh platebních karet v Česku a v dalších nových zemí Evropské unie je podle Evropské komise "nevyspělý a nestabilní".

Mezi kartami v republice totiž zcela dominují produkty Maestro a Visa a menší banky a vydavatelé si stěžují, že jim velcí hráči brání ve vstupu na český trh vzájemnými dohodami. Na snížení cen poplatků tlačí zejména zahraniční obchodní řetězce, které do republiky přicházejí. Požadují totiž, aby provize za přijímání platebních karet byly stejně nízké jako v jejich domovských zemích. Tuzemští menší obchodníci si pak stěžují, že na poplatcích odvádějí vyšší procenta než velké obchodní řetězce.

Na celosvětovou informační dálnici se připojuje stále víc Čechů. Nárůst od roku 1999 je trojnásobný, uvádějí Lidové noviny. Důvodem je nejen neustále větší výběr možnosti, jak se k internetu připojit, ale také postupně klesající ceny nebo zvyšující se rychlost stahování dat.

Renáta Prátová, Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme