Ceny bytů v Česku vzrostly meziročně o 10 procent, tvrdí studie. Nejrychleji v Jihlavě a Zlíně

Nízká nezaměstnanost, levné hypotéky ale i růst platů ženou ceny bytů v Česku nahoru. Meziročně vzrostly o 10 procent, tvrdí to výsledky společnosti Finlord. Nejrychleji rostou ceny v Jihlavě, Zlíně, Ostravě nebo Brně, nejpomaleji naopak v Hradci Králově. Nejvíce za metr čtvereční zaplatí lidé v centru Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ceny nemovitostí zvedají také portály, které patří do sdílené ekonomiky, tedy třeba AirBnB, přes který lidé pronajímají své byty a domy. V nabídce portálu je v současnosti víc než 10 tisíc nemovitostí po celém Česku.

„Služby sdílené ekonomiky podporují růst ceny v tom, že lidé méně prodávají byty. Tím pádem je nabídka na trhu volných bytů nižší,“ vysvětluje vliv portálu na ceny analytik společnosti Finlord Botis Tomčiak.

Podle manažera nemovitostí ze společnosti Deloitte Petra Hány zvedají portály na pronájmy hlavně ceny bytů v centru metropole.

„Zároveň může růst zájem o investiční byty, kdy klesá jejich počet, a to z důvodů, že v centru Prahy je méně developerských projektů, a to tlačí na zvýšení cen.“

Analytici odhadují, že ceny bytů budou navíc stoupat i v letošním roce, podle odhadů o dalších 10 až 15 procent.

Podle studie společnosti Deloitte vzrostla v letošním roce průměrná cena nemovitostí za metr čtvereční na 72 300 korun. Nejvíc za první dva měsíce letošního roku vzrostly ceny bytů v Praze 4, a to o víc než 5 procent. V Praze 1 stouply ceny meziročně o téměř 15 procent. Za metr čtvereční tam lidé zaplatí téměř 135 tisíc korun.

Ceny bytů v meziročním srovnání | Foto: Český rozhlas

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme