Ceny elektřiny podle HN ještě dále porostou

Energetici i analytici energetických trhů se shodují na jednom - jak píší Hospodářské noviny, ceny proudu i nadále porostou. Zato je dost pravděpodobné, že kvůli dobré úrodě zlevní káva, píše Lidové noviny. Protivirový český lék se bude vyrábět, informuje o tom Mladá fronta Dnes. Právo přináší výsledky průzkumu o počítačové gramotnosti obyvatel Česka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Naděje, že se několikaletý růst cen elektřiny pro české spotřebitele konečně zastaví, jsou liché. Shodují se na tom energetici i analytici energetických trhů - a přidávají se i Hospodářské noviny.

Vyrovnávání našich cen s vyššími cenami v Německu bude pokračovat, srovnají se až v roce 2008 nebo 2009. Za vyšší ceny než u nás se elektřina prodává také v Maďarsku, na Slovensku a v Rakousku.

Na růst ceny budou opět tlačit i povolenky na emise skleníkových plynů od Evropské komise. Pokud jich bude málo, budou drahé a potáhnou vzhůru i ceny energií.

Převratný český lék MK-612 proti vážným virovým onemocněním se nakonec vyrábět bude. Mladá fronta Dnes píše, že přitom ještě nedávno byla jeho výroba ohrožena. Konkuroval by jiným méně účinným, ale dobře zavedeným látkám.

Na vývoji léku se totiž podílí americká farmaceutická firma Gilead Sciences, a právě ta se stavěla k výrobě látky rezervovaně. Nový lék pochází z dílny vědců Antonína Holého a Marcely Krečmerové. Léčí dosud nebývalou škálu virových onemocnění - neštovicemi a opary počínaje a nebezpečnými cytomegaloviry konče.

Dodávka vagónů od Siemensu má přes rok zpoždění. Českým drahám podle Hospodářských novin ještě dnes chybí deset komfortních vozů, které měla společnost dodat v prosinci 2005. Dráhy se přitom k firmě zachovaly velkoryse - zaplatily předem. Šlo o nepochopitelnou výjimku, řekl deníku Jaromír Dušek, člen dozorčí rady Českých drah. Siemens ale nedodává drahám jen osobní vozy. V listopadu se v Česku mělo objevit 12 lůžkových vozů. Ani ty České dráhy stále nemají.

Káva zřejmě kvůli velké úrodě zlevní. Podle Lidových novin je dost pravděpodobné, že se nižších cen dočkají i čeští konzumenti. Cena kávy klesá hlavně kvůli zvyšujícímu se stavu jejích zásob. Spekuluje se, že současný déšť v Brazílii bude mít pozitivní dopad na velikost sklizně. Brazílie je přitom největším producentem kávy na světě. Letos by mohla sklidit až 36 milionů žoků - tedy o 5 milionů víc, než se počítalo.

Česko je cyklistická velmoc. Kromě výjimečné chuti jezdit a utrácet za kvalitní kola se do Čech a na Moravu vrací také vůle bicykly vyrábět. Mladá fronta Dnes podotýká, že odvětví, které bylo ještě v roce 2002 v troskách, se vzpamatovalo díky vstupu Česka do Evropské unie.

Ta tuzemský trh chrání před levným dovozem z Asie. Firmy, které montují kola v Česku, ale stejně používají díly vyrobené v Asii. Téměř padesátiprocentnímu antidumpingovému clu na díly se ale mohou vyhnout. A to pokud podíl hodnoty těchto dílů nepřesáhne na bicyklu 60 procent. Získat výjimku na neplacení cel ale není snadné.

Deník Právo cituje z výsledků sociologického výzkumu pro ministerstvo práce a sociálních věcí: zatímco před deseti lety uměla většina Čechů počítač sotva zapnout, nyní ho aktivně používá už 70 procent lidí, zdvojnásobil se počet uživatelů elektronické pošty.

Deník ale připomíná negativní projevy tohoto fenoménu - pasivní trávení volného času, a to hlavně u dětí. Ty také na internetu často experimentují se svou identitou. Nejrůznější chaty a seznamky jim umožňují se bez jakékoli odpovědnosti nejrůzněji stylizovat, přetvařovat se nebo lhát. Prostřednictvím anonymního média tak snadno navazují nezávazné virtuální vztahy, což jim ale může pokřivit obraz o vztazích v reálném životě.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme