Ceny léků mohou od ledna způsobit zmatky

Některé léky od ledna zdraží. Vyprší platnost opatření takzvaného Janotova balíčku, který snížil ceny léků a úhrad od pojišťoven o sedm procent. Píše o tom list Mladá fronta Dnes. Jak ale dodává, zdražení se netýká všech léků, některé naopak zlevní nebo zůstanou na stejné úrovni. To možná podle deníku způsobí zmatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s léky

Pacient s léky | Foto: Tomáš Adamec

„Pojišťovny hned od 1. ledna budou platit za dosud nezrevidované léky o sedm nebo sedm a půl procenta víc, tedy tolik, kolik platily na konci roku 2009,“ řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Dodal, že vzhledem k tomu, že tyto léky jsou nyní na skladech v lékárnách a v distribučních firmách, v několika prvních měsících příštího roku to pro pacienty znamená, že se jejich cena sníží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách léků od příštího roku v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Pojišťovny budou platit víc, pacienti méně,“ vysvětlil Stanislav Havlíček.

Tvorba ceny léku je podle náměstka pro odborné činnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Jiřího Demla plně v kompetenci výrobce. SÚKL ovlivňuje výši úhrady léků ze zdravotního pojištění.

Každý obyvatel Česka loni spotřeboval v průměru 29,5 balení léků za 5563 korun. Ještě v roce 2005 připadalo na jednoho obyvatele 36 balení za 4581 korun.

Ondřej Černý, Martin Křížek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme