Ceny některých léků dočasně klesnou. Schválili to senátoři

Cena zhruba třetiny léků se dočasně sníží. Senátoři souhlasili s prodloužením opatření, které přinesl takzvaný Janotův balíček. Ten v loni snížil úhrady za medikamenty o sedm procent. Pro letošní rok ale vláda tento krok zatím nestihla. Pokles se bude vztahovat na léky, u kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím nestihl provést revizi ceny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Které léky to budou, vysvětlila senátorka Alena Dernerová zvolená z Severočechy.cz.

„Bude se to týkat zbytku nezrevidovaných léků, to znamená těch méně frekvenčních. Určitě tam už nejsou léky na bolest nebo na záněty. Jsou to ty léky, které se méně používají,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradách léčiv v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodala, že pokud by senátoři s návrhem nesouhlasili, mohly by naopak ceny některých přípravků růst.

„My tomu říkáme druhé zatažení za záchrannou brzdu. Pokud by se tento balíček neprodloužil, tak by samozřejmě narůstaly ceny léčiv, což nechceme. Jednak by to bylo špatně pro pacienty, ale i pro pojišťovny, protože za tři měsíce, kdy Janotův balíček neplatí, vydaly navíc 450 milionů korun,“ uvedla Alena Dernerová.

To potvrzuje také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

„Toto opatření je cíleno jako ochrana rozpočtu zdravotních pojišťoven, ale současně přispívá i k ochraně pacientů, protože řada léčivých přípravků má nižší ceny i úhradu a pacienti doplácejí o něco méně,“ řekl Martin Beneš.

Návrh začne platit následující měsíc po podpisu prezidenta po dobu jednoho roku.

Sjednocení sazby DPH

Diskutuje se o tom, že na lidi nakupující v lékárnách by ovšem mohlo mít nepříznivý dopad rozhodnutí vlády sjednotit sazby DPH, což znamená přesun léků z desetiprocentní do dvacetiprocentní sazby.

Podle České lékárnické komory zaplatí pacienti kvůli vyšší DPH víc o miliardu a půl, zdravotní pojišťovny budou muset dát víc 3,5 miliardy.

„Vycházíme-li ze spotřeb léků z roku 2009, pacienti by u zvýšené DPH mohli zaplatit za receptové léky o 669 milionů více, což je zhruba pět korun na pacienta a na měsíc. U léků, které jsou vydávány bez lékařského předpisu, změna DPH může znamenat zvýšení doplatků pacientů o 742 milionů,“ uvedl Martin Beneš.

Miliardy navíc zaplatí podle jeho slov zdravotní pojišťovny. Připomněl, že vláda se chystá projednávat změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která obsahuje ochranný mechanismus. Při změně DPH by tak nemělo dojít k poklesu počtu plně hrazených léčivých přípravků.

„Řada pacientů, kteří do této doby nedosáhli ochranného sociálního limitu, který je stanoven na 2500 korun ročně nebo 5000 korun podle věku, tak řada pacientů bude nově využívat tento nový ochranný sociální limit právě díky změně sazby DPH,“ vysvětlil Martin Beneš.

Předseda správní rady VZP Marek Šnajdr jeho slova potvrdil, řekl ovšem, že dopad na pacienty „nebude nulový“.

„DPH je tutové, ale ochranné mechanismy pacientů tutové nejsou,“ namítl Ondřej Dostál z platformy zdravotních pojištěnců.

Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme