Ceny nových nemovitostí v příštím roce porostou, v průměru o šest procent
Ceny nových nemovitostí v příštím roce pravděpodobně porostou. Navýšit se mají v průměru o šest procent, a to hlavně pro zájemce v Praze a Brně. Vyplývá to ze studie mezi největšími developerskými společnostmi v Česku. Analýzu má k dispozici i Český rozhlas.
Pan Novák bydlí v centru Prahy v bytě 2+1. Za nájem a poplatky odejde z jeho účtu každý měsíc patnáct tisíc korun. Do konce roku se chce ale přestěhovat do vlastního.
„Samozřejmě bychom museli jít do hypotéky, ale ta nás vlastně nebude stát víc peněz než to, co teď platíme za pronájem. Teď jsou dobré sazby hypoték a nemovitosti ještě nejsou tak vysoko," říká Novák.
Jen v první půlce letošního roku si klienti bank půjčili na bydlení 88 miliard korun. To je přibližně o dvacet miliard víc než loni. Teď jsou úrokové sazby těsně nad dvěma procenty, největší banky už ale zdražují. Pozadu nezůstávají ani menší hráči na trhu.
Za nové byty si Češi připlatí. Do dvou let by měly ceny narůst v průměru až o 6 procent. Více od Zuzany Švejdové
Postupně rostou i ceny nemovitostí - hlavně u nových bytů.
„Většina developerů má připraveny plány na zdražování svých bytů. V průměru by ceny nových bytů v příštích dvou letech měly vzrůst přibližně o pět procent. Bude to nejvíc vidět v Praze a Brně. V regionech bude vývoj rozdílný. Tam to bude záviset od každého projektu, protože přece jenom to jsou velice specifické lokality,“ vysvětluje Jiří Vacek z analytické společnosti CEEC Research.
Za zdražováním stojí hlavně růst cen stavebních prací a také rychle rostoucí poptávka po nových bytech, a to hlavně v Praze. Právě v metropoli by se jen letos mohlo prodat rekordních 7000 nových bytů.
„Lidé jsou ochotni se zadlužovat a kupovat byty pro svoji vlastní potřebu, protože vidí, že se ekonomice daří a věří, že budou schopni byty splácet. Na druhou stranu přece jen očekávají, že úroková sazba, za kterou si teď půjčují, bude růst. Už to také vidíme,“ dodává Jiří Vacek.
Třeba pan Novák si na byt ušetřil půl milionu korun. Zbytek - tedy asi dva miliony - bude chtít po bance.
Jenže právě díky levným hypotékám si nemovitosti pořizují i lidé, kteří nemají našetřený dostatek peněz nebo mají nižší příjmy. Centrální banka proto už v červnu doporučila úvěry na bydlení omezit.
"My vidíme, že díky nízkým úrokovým sazbám jsou stávající úvěry dostupnější i pro skupinu dlužníků s nižší úrovní příjmů a stabilitou příjmů. Banky by neměly poskytovat nové úvěry na vyšší částky, než je odhadovaná cena nemovitosti. Tedy neměly by poskytovat větší než takzvané 100procentní hypotéky,“ doporučuje Jan Frait z České národní banky.
Loni získalo stoprocentní půjčku jen zhruba šest žadatelů o úvěr. Obvykle banky půjčují 70 až 80 procent z celkové částky.
„Česká národní banka hodnotí současné postupy bank při poskytování hypotečních úvěrů jako převážně obezřetné, a proto se rozhodla jít cestou doporučení. Očekáváme, že se banky budou doporučeními řídit. Pokud by se tak nedělo, což takové informace nemáme, tak budeme žádat po té či oné bance vysvětlení. A teprve tehdy, pokud bychom viděli nárůst rizik, tak bychom přistoupili k razantnějším krokům,“ popisuje Jan Frait.
Centrální banka doporučila i dobu splácení půjčky - maximálně do třiceti let.