Čepro bude znovu brát biopaliva od Agrofertu. ‚Není oprávnění ho vyloučit,‘ stojí v právní analýze firmy

Státní distributor paliv Čepro bude i dál odebírat biopaliva od firem z holdingu Agrofert, uvádějí úterní Lidové noviny. Čepro si nechalo vypracovat právní analýzu kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Podle něj má Babiš stále vliv na holding Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání evropských dotací. Babiš střet zájmů odmítá s tím, že své firmy převedl do svěřenského fondu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čepro

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Čepro odebírá od Agrofertu biolíh a metylester řepkového oleje, které přimíchává do benzinu a nafty. Hodnota obchodu, jež firmy z koncernu Agrofert získaly vítězstvím ve výběrových řízeních, dosahuje zhruba dvou miliard ročně, píšou Lidové novinykteré spadají pod holdingu Agrofert, jenž Babiš předloni v únoru vložil do svěřenských fondů.

Podle zákona o střetu zájmů o veřejné zakázky nesmí soutěžit firma ovládaná z více než čtvrtiny veřejným funkcionářem. Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil v únoru 2017 akcie Agrofertu do svěřenských fondů, ale podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má stále na holding vliv i zájem na jeho hospodářském úspěchu. Babiš to dlouhodobě odmítá.

„Z dokumentů, které má společnost Čepro k dispozici, v současné době nelze dovodit oprávnění ani povinnost vylučovat společnosti z koncernu Agrofert ze zadávacího řízení na veřejné zakázky z důvodů dle zákona o střetu zájmů,“ stojí podle Lidových novin v právní analýze, kterou si nechalo Čepro udělat.

‚Za závěry si stojíme‘

Podle deníku je klíčovým argumentem právníků to, že svěřenský fond nemá právní osobnost, a nenaplňuje tedy právní definici ovládané osoby. „Jsem si vědom toho, že toto stanovisko může být nepopulární, ale za závěry si stojíme,“ řekl Lidovým novinám generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

A proč si Čepro právní analýzu vůbec zadalo? „Společnost Čepro při nákupu vždy postupuje transparentně, nediskriminačně a hodnotí ekonomickou výhodnost. Proces nákupu je pravidelně kontrolovaný externím auditorem. Na základě veřejně dostupných informací jsme došli k závěru, že bude dobré ověřit právní pozici dodavatele,“ vysvětloval před časem pro Radiožurnál Duspěva.

Mohl by Agrofert přijít i o veřejné zakázky? Čepro chce kvůli Babišovu možnému střetu zájmů právní analýzu

Číst článek

Firma Preol z holdingu Agrofert patří ke klíčovým dodavatelům biopaliv do Čepra. Od začátku roku 2017 do letošního června získal Preol podle Čepra veřejné zakázky za více než pět miliard korun.

Zakázky za další desítky milionů pak získala ještě jedna firma z Agrofertu, a to Primagra.

Návrh auditní zprávy Evropské komise dorazil do Česka na konci května. Ministerstvo pro místní rozvoj už do Bruselu odeslalo odpověď. Úřad podle vyjádření ministryně Kláry Dostálové (za ANO) rozporuje každou větu na každé stránce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme