Bývalí manažeři Čepra Kadlec a Houška nesplácí Čepru škodu 260 milionů korun. Jsou v exekuci

Odsouzení bývalí manažeři Čepra Tomáš Kadlec a Alexandr Houška doposud nezačali splácet státnímu podniku škodu ve výši 260 milionů korun. Od léta jsou proto oba v exekuci. Uvedl to Milan Kučera z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, která Čepro v trestní kauze manažerů zastupovala u soudu. Kadlec s Houškou byli na jaře pravomocně potrestání čtyřmi lety vězení za porušení povinností při správě majetku, oba podali dovolání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý manažer státní firmy Čepro Alexandr Houška

Bývalý manažer státní firmy Čepro Alexandr Houška | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

„Odsouzení k dnešnímu dni společnosti Čepro, a.s. způsobenou škodu neuhradili, a to ani v jakémkoliv minimálním rozsahu,“ sdělil Kučera. „Vzhledem k tomu, že nesplnili svůj dluh dobrovolně, bylo proti nim na začátku srpna 2019 zahájeno exekuční řízení,“ doplnil.

Čepro tají analýzu obchodů s Agrofertem. Navzdory soudu tvrdí, že se na něj informační zákon nevztahuje

Číst článek

Kadlec a jeho exmanželka podle právníka navrhli částečné zastavení exekuce, a to ohledně prodeje jejich nemovitostí. O návrzích bude rozhodovat soud. „Do doby pravomocného rozhodnutí soudu nemůže soudní exekutor přistoupit ke zpeněžení tohoto majetku,“ vysvětlil advokát.

Někdejší generální ředitel Čepra Kadlec a bývalý obchodní ředitel Houška byli odsouzeni za nevýhodné obchody. Čepro podle soudů od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Muži mají Čepru uhradit „společně a nerozdílně“ 260 milionů korun s úroky, Houška má pak sám zaplatit ještě dalšího 1,4 milionu. Kadlec už dříve novinářům řekl, že uhradit stanovenou částku není v jeho silách.

Vinu odmítli

Oba manažeři vinu odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do Evropské unie - tedy obměnu paliv. Podle soudů však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.

Tomáš Kadlec (snímek z roku 2014) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kadlec byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra od května 2003 do srpna 2005. Dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a předtím působil v Bezpečnostní informační službě, kde řídil odbor řešící závažnou ekonomickou kriminalitu. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že žádal o odklad nástupu do vězení, soudy však minulý měsíc jeho žádost zamítly.

Po uzavření kauzy Čepra uznal soud Kadlece vinným i z daňového úniku a uložil mu celkový souhrnný trest sedmi let vězení. Tento verdikt není pravomocný, Kadlec se odvolal. Částka 35 milionů korun, jež mu v době jeho šéfování Čepru přišla na švýcarský účet, podle něj nebyla zdanitelným příjmem, ale půjčkou, kterou později vrátil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme