Policie se zabývá zakázkami Čepra pro holding Agrofert. Prověřuje střet zájmů u nákupu biopaliv

Kriminalisté prověřují zakázky státního podniku Čepro na dodávky biosložek přidávaných ze zákona do nafty. Většinu z nich tuzemský distributor paliv od roku 2017 přidělil bez soutěže holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Policisté podle mluvčího Čepra v lednu firmu požádali o součinnost. Šetření podle informací iROZHLAS.cz souvisí s širším trestním oznámením kvůli porušení zákona o střetu zájmů.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 15:41 10. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čepro

Čepro nakoupilo v posledních čtyřech letech biosložky do nafty od Agrofertu bez soutěže. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Policie ČR nás vyzvala k poskytnutí informací. Společnost informace poskytla a je připravena k další součinnosti,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Čepra Marek Roll.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu podle něj požádali státní firmu o stanovisko k tendrům na nákup biopaliv. Další podrobnosti ale odmítl Roll poskytnout s ohledem na mlčenlivost.

Čepro od Agrofertu bez veřejné zakázky nakoupilo palivo za pět miliard. Pochybení odmítá

Číst článek

Právníci Čepra na dotazy redakce ještě doplnili, že se policie zakázkami zabývá na základě trestního oznámení. „Policejní orgán zahájil úkony trestního řízení. Tímto úkonem současně začalo tzv. přípravné řízení, konkrétně fáze prověřování dané věci. Ta přitom často není ani vedena ve vztahu ke konkrétním osobám – což je zřejmě i tento případ,“ uvedli.

Mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej se nechtěl k případu vyjadřovat: „K vašemu dotazu mohu pouze sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá, či naopak nezabývá.“

Na trestní řízení v souvislosti s Čeprem upozornil server Kverulant, podrobnosti přinesl také server Aktuálně.cz.

Trestní oznámení kvůli veřejným zakázkám pro holding Agrofert ze strany státních podniků podali na Vrchní státní zastupitelství v Praze Piráti. Podnět na možné porušení zákona o střetu zájmů se vedle tendrů týkal rovněž dotací pro koncern ze svěřenského fondu premiéra. Podle platné legislativy se totiž firma ovládaná z více než čtvrtiny členem vlády nesmí ucházet o veřejné zakázky ani dotace.

Miliardy pro Agrofert

Střetem zájmů premiéra a vyplácením unijních dotací pro Agrofert se poslední tři roky zabývá také Evropská komise. Ta došla k závěru, že Babiš koncern nadále ovládá a porušuje tak evropskou i tuzemskou legislativu. Babiš však střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Zakázky od Čepra

Dceřiná firma koncernu Agrofert společnost Preol patří ke klíčovým dodavatelům biopaliv do Čepra, tudíž získává veřejné zakázky. Od roku 2017 do června 2019 byla jejich hodnota podle zaslaných údajů přes pět miliard korun. Tendry za další desítky milionů potom získala ještě jedna firma z holdingu, a to společnost Primagra.

Čepro si kvůli auditním závěrům nechalo předloni zpracovat právní analýzu, podle které „nelze dovodit oprávnění ani povinnost vylučovat společnosti z koncernu Agrofert ze zadávacího řízení na veřejné zakázky z důvodů dle zákona o střetu zájmů“. Dokument ale podnik nezveřejnil.

Hospodářské noviny pak v lednu napsaly, že Čepro nakoupilo v posledních čtyřech letech biosložky do nafty od Agrofertu bez soutěže. Dodávky se za dané roky pohybují kolem pěti miliard korun. Podle některých protikorupčních organizací měl státní podnik postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Firma ale pochybení odmítla.

„Postupujeme zcela podle platné legislativy. Tam, kde to netýká našich obchodních aktivit, využíváme zákon o veřejných zakázkách. A tam, kde jsme schopni vysoutěžit cenu jiným způsobem podle jiných zákonů, tak toho využíváme,“ uvedl nyní redakci Roll. Čepro tak na svém postoji nadále trvá.

Ještě v letech 2014 a 2015 přitom Čepro nakupovalo podle Hospodářských novin biosložku z více než 80 procent ve veřejných tendrech. Na postup státního podniku s ropnými produkty upozornily organizace DatLab a Rekonstrukce státu. Podaly kvůli tomu také podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Lesy v hledáčku

Agrofert k dodávkám do Čepra uvedl, že je získává dlouhodobě buď dle rámcových smluv uzavřených na základě veřejných zakázek, anebo kupních smluv uzavřených na základě obchodního jednání. Podmínky dodávek do Čepra patří podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky vůbec k nejpřísnějším.

Kriminalisté v lednu oslovili podle zjištění iROZHLAS.cz také Lesy ČR, od kterých má Agrofert rovněž stamilionové tendry. „Policie se na nás obrátila, ale bližší informace nemůžeme poskytnout,“ řekla redakci mluvčí Eva Jouklová. Zda se žádost týkala podezření na střet zájmů, nepotvrdila ani nevyloučila.

Od února 2017, kdy vstoupil v platnost zákon o střetu zájmů, získal holding od státních lesů jen do července 2019 zakázky v objemu 2,2 miliardy korun. Jouklová redakci už dříve sdělila, že neexistuje ustanovení zákona, které by vylučovalo společnosti z holdingu Agrofert z účasti ve výběrových řízení.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme