Čepro obnoví výdej pohonných hmot po výbuchu v Loukově v listopadu

Společnost Čepro obnoví výdej pohonných hmot ze skladu v Loukově na Kroměřížsku, který zachvátil minulý týden rozsáhlý požár, zřejmě v listopadu. V areálu a jeho okolí nehrozí žádné nebezpečí, na místě nadále pracují policisté a hasiči, kteří vyšetřují příčiny požáru. Teprve ve čtvrtek mohlo Čepro v areálu skladu zahájit odklízecí a sanační práce, sdělila v pátek v tiskové zprávě mluvčí firmy Lenka Svobodová.

Loukov (Kroměřížsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásobníky firmy Čepro v Loukově na Kroměřížsku. (Ilustrační foto) | Foto: Pavel Sedláček | Zdroj: Český rozhlas

Předpokládáme, že ke spuštění náhradního výdeje pro autocisterny dojde ve druhé polovině listopadu. Skutečný termín zahájení provozu se však bude odvíjet od toho, jak rychle se podaří odstranit veškeré následky požáru a jak bude probíhat vyšetřování. Rychlost prací by mohlo zbrzdit i nepříznivé počasí,“ uvedl generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

V areálu Čepra na Kroměřížsku vybuchla cisterna, obří zásobníky na pohonné hmoty nebyly ohroženy

Číst článek

Společnost podle Duspěvy činí veškerá nezbytná opatření k tomu, aby byl částečný provoz areálu skladu v Loukově co nejdříve obnoven.

Úplné obnovení provozu areálu skladu v Loukově si vyžádá výstavbu nového výdejního zařízení. „V tuto chvíli dokončujeme přípravu podkladů pro realizaci projektu výstavby nové výdejní lávky, která bude zahájena, jakmile to bude možné,“ uvedl Duspěva. Už dříve odhadl způsobenou škodu na 50 až 70 milionů korun.

Zákazníci společnosti mohou nadále využívat nouzový výdej pohonných hmot ve skladech v Sedlnicích na Novojičínsku, Kloboukách u Brna na Břeclavsku, Střelicích v okrese Brno - venkov a Šlapanově na Havlíčkobrodsku.

Čepro navrhlo zahájení exekuce vůči Krejčířovi a Pechanovi, mají uhradit 28 milionů

Číst článek

Mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček v pátek řekl, že vyšetřování příčin vzniku požáru nadále pokračuje. „Stále nebylo uzavřeno,“ uvedl Řezníček.

Složky integrovaného záchranného systému vyjížděly do Loukova, kde Čepro skladuje pohonné hmoty, v pondělí 10. září odpoledne. V areálu se vznítila autocisterna, od ní podle Duspěvy chytly další tři, přičemž dvě z nich vybuchly. Oheň zasáhl i zmiňovanou výdejní lávku pohonných hmot, na které vznikly zřejmě největší škody.

Státní ropné rezervy

Řidič jedné z cisteren utrpěl středně těžké zranění. Na místě zasahovalo 23 policistů a téměř 150 hasičů ze Zlínského a Olomouckého kraje, vyhořely tisíce litrů pohonných hmot. Nádrže na skladování paliva nebyly ohroženy.

Státní firma Čepro, která také spravuje státní ropné rezervy, provozuje v Loukově čtyři největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Každá má kapacitu 35 tisíc metrů krychlových, průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Kromě nich jsou v areálu desítky dalších, výrazně menších nádrží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme