Trest pro bývalého šéfa Čepra platí. Za nevýhodné obchody dostal Kadlec čtyři roky vězení

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí. Pravomocně jej ve čtvrtek potvrdil odvolací soud. Kadlec se podle rozsudku dopustil čtyřnásobného porušení povinností při správě majetku státního distributora paliv a musí Čepru uhradit škodu 260 milionů korun s úroky. Soudy obžalobu řešily od roku 2010.

Praha (Aktualizováno: 16:53 25. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí (snímek z roku 2014)

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí (snímek z roku 2014) | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Společně s Kadlecem čelil stíhání i bývalý obchodní šéf Čepra Alexandr Houška. Jeho podílem na trestné činnosti se bude odvolací soud zabývat příští měsíc. Původně o něm měl rozhodovat ve čtvrtek, Houška se však podle svého advokáta vpředvečer zasedání zranil a skončil v nemocnici.

Exmanažer Čepra Houška chtěl odškodnit firmu svým majetkem. Jenže o něj prý nedávno přišel

Číst článek

„Odvolání obžalovaného Kadlece jsme shledali naprosto nedůvodné a ztotožňujeme se s názorem, k němuž dospěl obvodní soud. (...) Obžalovaní nejméně od listopadu 2003 do září 2005 – tedy téměř dva roky – vstupovali do obchodů a jednání se společností Czech Energospace, které zcela evidentně byly pro společnost Čepro jednostranně nevýhodné,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová.

Ani historie, ani majetek

Čepro firmě Czech Energospace podle verdiktu levně prodávalo pohonné hmoty a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Státní zástupce Tomáš Minx požadoval pro Kadlece přísnější než čtyřletý trest. Chtěl, aby soud zohlednil sofistikovanost, promyšlenost a dlouhou dobu páchání trestné činnosti. „Čepro je významná strategická společnost pro Českou republiku. Mohlo být zasaženo do fungování trhu s pohonnými hmotami,“ uvedl.

Škoda přes 20 milionů korun. Soud uložil obžalovaným z krádeže paliv z Čepra až osmiletý trest

Číst článek

K motivu skutků už dříve řekl, že zřejmě existovalo určité finanční propojení, které se však nepodařilo zmapovat.

Strategický úkol

Kadlec i Houška, kterému obvodní soud loni rovněž uložil čtyřletý trest, vinu od počátku odmítají. Tvrdí, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU – tedy obměnu paliv.

„My se snažíme, aby žalobce a poškozené Čepro učinili veškeré kroky, aby k poškození státu nedošlo. Pan Houška se sice cítí nevinný, ale musí s případným odsouzením počítat a chce se k tomu tedy už teď postavit zodpovědně,“ řekl Radiožurnálu ještě před čtvrtečním jednáním Houškův advokát  Tomáš Vašíček.

Kadlec byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra od května 2003 do srpna 2005. Dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a předtím působil v Bezpečnostní informační službě, kde řídil odbor řešící závažnou ekonomickou kriminalitu.

V jiné kauze, která rovněž spadá do doby jeho šéfování Čepru, čelí Kadlec obžalobě z krácení daní. Podle státního zástupce nepřiznal finančnímu úřadu zhruba 35 milionů korun, které mu přišly na švýcarský účet.

Muž se hájí tím, že peníze nebyly jeho příjmem nebo úplatkem, ale půjčkou, kterou následně vrátil. Rozsudek by mohl zaznít v květnu.

Jana Klímová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme