Bývalý šéf státního Čepra Kadlec dostal sedmiletý trest. Soud ho potrestal i za daňový únik

Někdejší generální ředitel státního distributora paliv Čepro Tomáš Kadlec by měl jít do vězení nikoliv na čtyři roky, ale na sedm let. Soud ho ve středu uznal vinným i z krácení daní, a navýšil mu proto původní trest uložený za porušení povinností při správě majetku Čepra. Uložil mu také peněžitý trest půl milionu korun. Verdikt není pravomocný. Kadlec vinu za daňový únik odmítá a jeho advokát se proti rozsudku okamžitě odvolal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kadlec (snímek z roku 2014)

Tomáš Kadlec (snímek z roku 2014) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pražský městský soud se ztotožnil s tvrzením obžaloby, že Tomáš Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které v době Kadlecova šéfování Čepru přišly na jeho soukromý švýcarský účet. Muž tvrdil, že peníze byly půjčkou na jeho podnikatelský záměr a že je později vrátil, takže je nemusel danit. Soud mu to neuvěřil.

„Obhajobu jsme považovali za nevěrohodnou. Máme za to, že se v daném případě nejedná o půjčku, ale o příjem, a že měla být z této částky zaplacena příslušná daň,“ řekla předsedkyně senátu Silvie Slepičková.

Trest pro bývalého šéfa Čepra platí. Za nevýhodné obchody dostal Kadlec čtyři roky vězení

Číst článek

Kadlec podle ní způsobil Česku škodu 11,4 milionu korun. Muž ve středu k soudu nedorazil, jeho obhájce uvedl, že je v nemocnici.

Za krácení daní hrozilo Kadlecovi pět až deset let vězení. Státní zástupce Pavel Prygl pro něj žádal souhrnný trest v horní polovině sazby a pětimilionový peněžitý trest. Práva na odvolání se nicméně vzdal, rozsudek označil za spravedlivý.

Kadlec byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra od května 2003 do srpna 2005. O otevření účtu ve švýcarské RBS Coutts Bank si zažádal dva měsíce po nástupu do funkce.

Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny.

Kadlec uznám vinným už podruhé

Muže, který v minulosti vedl také Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, uznal soud vinným z daňového úniku už podruhé. Napoprvé mu loni uložil 5,5 roku vězení a pětimilionový peněžitý trest. Muž se odvolal k vrchnímu soudu a až jemu předložil listiny, které měly doložit jeho tvrzení o půjčce. Odvolací senát proto původní rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování.

Kadlec se dokumenty snažil prokázat, že půjčku - respektive úvěr zajištěný směnkou na 1,5 milionu amerických dolarů - mu zprostředkovala žena jménem Claudia Becková, která figurovala v Shira Anstalt.

Ta však jeho verzi nemohla soudu potvrdit ani vyvrátit, protože už zemřela. Státní zástupce Prygl ve středu listiny označil za podvržené. Vznikly podle něj mnohem později, než Kadlec tvrdil.

Shodně se soudkyní Prygl poukázal i na to, že muž předložil pouze kopie dokumentů, nikoliv originály.

Exmanažer Čepra Houška chtěl odškodnit firmu svým majetkem. Jenže o něj prý nedávno přišel

Číst článek

Čtyřnásobné porušení povinnosti při správě majetku Čepra, za které byl Kadlec pravomocně odsouzen minulý měsíc, spočívalo v nevýhodných obchodech.

Čepro za Kadlecova vedení levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků.

Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek. Podle státního zastupitelství existuje souvislost mezi touto kauzou a tím, proč si Kadlec založil švýcarský účet. Propojení se však nepodařilo zmapovat.

Kadlec musí podle dubnového verdiktu nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky. Soudkyně Slepičková ve středu řekla, že právě kvůli této povinnosti uložila Kadlecovi půlmilionový trest místo navrhovaného pětimilionového. Dala tak přednost úhradě škody poškozenému Čepru.

Zároveň ale prohlásila, že zaplatit státu 500 tisíc korun je v Kadlecových silách. „Je v produktivním věku a pracuje jako jednatel obchodní společnosti,“ uvedla. Pokud Kadlec peníze nezaplatí, vězení se mu prodlouží o dalšího půl roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme