Ceremoniál k vyznamenáním nebude, věří Babiš. Prymula jednal o možnostech se Zemanem

Předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě se nemůže konat v obvyklém režimu, epidemická situace není příznivá, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O možnosti předávání vyznamenání později odpoledne jednal i na Hradě, výsledky schůzky ani jedna strana nekomentovala. Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčený o tom, že se prezident ještě rozmyslí, a že se slavnostní ceremoniál 28. října konat nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 22:04 21. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V první řadě sedí i premiér Andrej Babiš nebo předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček

Podle Prymuly by se měla vyznamenání předávat, jakmile se epidemická situace zlepší (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situaci budeme projednávat. Stávající situace je taková, že ten ceremoniál určitě nemůže proběhnout v původním režimu. Budu o tom s panem prezidentem hovořit. V tuhle chvíli situace epidemiologicky není příznivá,“ řekl Prymula po jednání vlády.

Prezident souhlasí s vyznamenáváním 28. října bez veřejnosti, řekl Babiš. Vláda probere plán s hygienou

Číst článek

Pražský hrad na čtvrtečních 11.00 oznámil briefing prezidentova kancléře Vratislava Mynáře právě k ceremoniálu udílení státních vyznamenání.

Prymula se na Hradě setkal s Mynářem i se Zemanem. Prezidentův mluvčí uvedl, že Hrad nebude výsledky jednání komentovat. Ministr s novináři po schůzce nehovořil.

‚Ceremoniál snad nebude‘

Skeptický je k pořádání oslavy státního svátku na Pražském hradě předseda vlády Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Já jsem přesvědčen, že ten ceremoniál nebude. Že si to (prezident Zeman) rozmyslí, a že ta oslava bude v lepších časech,“ řekl Babiš televizi Nova.

Podle Hamáčka by hlava státu měla oslavu státního svátku vyřešit projevem k občanům. „A já věřím, že to ve finále tak dopadne,“ dodal Hamáček.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová již minulý týden řekla, že by hygienici měli o předávání vyznamenání rozhodnout tento týden. Pražští hygienici odmítli, že jsou při schvalování této akce jakkoliv činní. Výjimku podle nich může udělit jen ministerstvo.

‚Nedovedu si představit, že to zvládneme za čtrnáct dní.‘ Hamáček nevyloučil delší nouzový stav

Číst článek

Prymula dříve řekl, že chápe symbolické dopady povolení akce v době, kdy sám apeluje na občany, aby dodržovali vládní opatření a minimalizovali společenské kontakty. Na Pražský hrad dorazí, pokud budou splněny hygienické podmínky. Prezident se mu totiž chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie.

„Opatření budou muset být nastavena tak, aby se tam potkalo naprosté minimum lidí, tedy zpravidla šest osob tak, jak je garantováno. Já si nemyslím, že by to měl být akt, kde by měly být desítky osob,“ uvedl.

Vláda od čtvrtečních 6.00 do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou.

Zeman ještě nedávno trval na tom, že by se akce měla konat. Pokud by se tradiční ceremoniál neuskutečnil, byla by to urážka státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných, řekl Blesku.

Podle Babiše Zeman souhlasil s tím, že se vyznamenání předají bez účasti veřejnosti a politiků. Na ceremoniál by měli dorazit jen vyznamenaní, kterých má být kolem 40. Poslední slovo budou mít hygienici, zdůraznil dříve Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme