Šéf CERMAT Zíka kvůli chybám v testech končí. Ministr Plaga ho odvolal

Ministr školství v demisi Robert Plaga z ANO v úterý odvolal ředitele CERMAT Jiřího Zíku. Důvodem je chyba v maturitním testu a v přijímacích zkouškách na gymnázia. Od 1. června ho nahradí analytička Michaela Kleňhová.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat Jiří Zíka | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Panu řediteli jsem sdělil, že s účinností od 31. května ho odvolávám z místa ředitele CERMAT,“ oznámil v úterý odpoledne ministr školství v demisi Robert Plaga odvolání Jiřího Zíky.

V maturitním testu z češtiny byla chyba. 113 žáků nakonec nepropadne

Číst článek

„Asi jsme všichni zaznamenali situaci z před pár týdnů s jednotnými přijímacími zkouškami, nyní tu situaci, která se rozpoutala ohledně maturitní zkoušky z češtiny,“ vyjmenoval důvody odvolání Plaga.

Od 1. června povede CERMAT analytička Michaela Kleňhová. „Její první úkol bude, aby přišla s návrhem systémových opatření a změn tak, aby v budoucnu nedošlo k takovým pochybením, ke kterým došlo v poslední době,“ doplnil ministr školství v demisi.

Zíka zůstane zaměstnancem CERMAT, bude se nadále podílet na chodu instituce v sekci logistiky, jak uvedl pro Radiožurnál. Odvolání se podle Plagy týká pouze řídicí funkce.

Ještě v pondělí Zíka na otázku, zda kvůli pochybení odejde z funkce šéfa CERMAT odpověděl, že by nerad odcházel od rozdělané práce.

„Věnoval jsem tomu osm let a vybudovali jsme systém, který nemá v Evropě ani ve světě obdoby. Pokud se tak ministr rozhodne, budu rezignaci akceptovat, ale nerad bych odcházel od rozdělané práce,“ uvedl.

Ministr školství v demisi Robert Plaga | Zdroj: Repro ČT24

Chyby v testech

Kvůli chybě v maturitním testu z češtiny ministr školství v demisi rozhodl o přehodnocení výsledků státní maturity.

V jedné z otevřených otázek totiž byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení. Celkem 113 studentů nakonec u zkoušky nepropadne.

„Ministerstvo školství se rozhodlo změnit hodnocení jedné z úloh didaktického testu z českého jazyka, a to uznat další možnost. Tuto druhou možnost mělo 4301 žáků, z toho 113 se změnilo hodnocení tak, že v didaktickém testu uspěli, a 43 se změnila známka z českého jazyka,“ upřesnil náměstek ministra v demisi pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl.

Nechápu, jak k tomu došlo, říká o chybě v testech šéf Cermatu. Upozornil na ni jeden z učitelů

Číst článek

Změna hodnocení se týkala úlohy, ve které měli žáci doplnit slovo do ustáleného slovního spojení „... růže přináší“. Po projednání ve všech validačních komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo „trpělivost“, tedy ustálené slovní spojení „trpělivost růže přináší“.

Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale Plaga rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané „čas růže přináší“.

Chyba se také koncem dubna objevila v jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia.

V testu z českého jazyka a literatury pro druhý řádný termín v otázce číslo 12. Původně měla být správně jen odpověď B, v pátek ale Cermat zjistil, že správná je i odpověď C.

Otázka zněla: „Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek?“ Odpovědi: A) objevili, B) zabručel, C) rozběhla, D) nevydržela.

Co je CERMAT?

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, známější pod zkratkou CERMAT, je příspěvkovou organizací řízenou ministerstvem školství. V současné podobě funguje od ledna 2006.

Na starosti má vedle přípravy a vyhodnocování státní maturity i další zkoušky, například testy žáků základních škol či jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Zíka v CERAMT působí od roku 2008. Do čela této instituce nastoupil v prosinci 2012.

Výběrové řízení na nového šéfa centra vypsalo ministerstvo školství již na podzim roku 2016. Z pěti kandidátů ale komise nedoporučila žádného vítěze. Tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD proto rozhodla, že Zíka dostane roční mandát. Ke stejnému řešení loni na podzim přistoupil i její nástupce Stanislav Štech za ČSSD.

Zíku měla od letošního prosince nahradit analytička Michaela Kleňhová. Podle úterního rozhodnutí ministra školství jej nahradí již od 1. června.

Tisková konference ministra školství v demisi Roberta Plagy vysílaná DVTV:

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme