Tým lidí, kteří připravují otázky, budeme muset rozšířit, připustil šéf CERMATu Zíka

Jak správně nastavit systém přijímacích zkoušek na střední školy? Co mají zkoušky zjišťovat? Mají u zkoušek všichni stejnou naději, nebo jsou žáci závislí na pomoci rodičů a zvláštní přípravě na testy? Marie Bastlová se zeptala v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Jiřího Zíky.

Praha (Aktualizováno: 18:05 2. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tým lidí, kteří připravují otázky, budeme muset rozšířit,“ přiznal šéf CERMATu Zíka v pořadu 20 minut Radiožurnálu. „Tým budeme muset rozšířit o jednoho až dva předmětové koordinátory,“ doplnil. Podle Zíky se až do letoška zdálo, že počet lidí, kteří testy připravují, je dostačující.

Ředitel CERMATu zároveň odmítl, že by testy měla místo státu (CERMAT je příspěvková organizace podřízené ministerstvu školství, pozn. red.) zajišťovat soukromá firma. „Stát by si v tomhle měl ponechat kontrolní a rozhodovací roli,“ zdůraznil.

Aktuálně má přípravu testů na starosti pět odborníků. „Exponované období je čtyři až pět měsíců, kdy ti lidé pracují na jeden a půl úvazku zcela standardně, protože to (stihnout přípravu testů, pozn. red.) jinak není možné,“ vysvětlil Zíka.

Náprava chyby v přijímačkách pomohla dvěma žákům. 'Čekal jsem více,' řekl ředitel Cermatu Zíka

Číst článek

Na základě dodatečné analýzy CERMAT odhalil chybu v testu z češtiny pro druhý řádný termín u úlohy číslo 12, citoval na konci minulého týdnbe Deník ředitele CERMATu Jiřího Zíku. Klíč řešení úloh původně uváděl, že správná je ve zmíněné úloze jen odpověď B, ale v pátek CERMAT podle Aktuálně zjistil, že správná je i odpověď C. Chybu předtím neodhalily dvě komise, které testy prověřovaly.

V pondělí pak ministerstvo školství oznámilo, že gymnázia musí na původní seznam přijatých uchazečů zařadit i všechny studenty, kteří uspěli na základě výsledků, u nichž se později zjistila chyba. Po opravě hodnocení se tak ze seznamu nepřijatých mezi úspěšné přesunuli dva žáci, a to ve dvou různých školách. Po opravení výsledků totiž díky jednomu bodu navíc překročili hranici k přijetí.

Ministr školství Robert Plaga z ANO zatím neupřesnil, zda bude mít chyba v testech nějaké personální dopady. V pondělí uvedl, že chce zjistit, proč selhaly kontrolní mechanismy. Podle něj je velmi pochybné, že by mohl selhat jen lidský faktor, jak tvrdí Jiří Zíka. Testy prošly kontrolou před výrobou, několik kontrol je i před testy a každý vyplněný test pak kontroluje speciální komise CERMATu a poté i ministerstva školství.

 

Marie Bastlová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme