CERMAT přiznal, že časovou náročnost maturitních testů z matematiky podcenil

Asi jsme to špatně odhadli, přiznává centrum pro přípravu státních maturit CERMAT, když vysvětluje, proč letos ani premianti, kteří si vybrali písemný test z matematiky na náročnější úrovni, ho často nestačili zvládnout ve stanoveném limitu. CERMAT výtky analyzuje a přihlédne k nim při vyhodnocování testů i během přípravy maturity pro příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

„Čtyři úlohy námi byly podceněny, zejména jejich časová náročnost,“ potvrzuje ředitel Centra pro zjištění výsledků vzdělávání CERMAT Pavel Zelený. Stalo se tak prý proto, že testování oněch úloh bylo provedeno na žácích, kteří tvoří zhruba polovinu současných maturantů z vyšší úrovně obtížnosti matematiky.

„Dnes byly předloženy první varianty harmonizačních opravných opatření. Předpokládám, že v neděli budeme výrazně moudřejší, jakým způsobem se pohne skóre,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne na Radiožurnálá byli šéf CERMATu Pavel Zelený a místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt

Harmonizační opatření podle Zeleného velmi zjednodušeně spočívají v tom, že bude změkčena stupnice hodnocení: „Dojde k tomu, že ti, kteří by v současné době například neuspěli, tak někteří z nich uspějí. Popřípadě se posunou do vyšších částí spektra.“

Studenti tak poškozeni nebudou, slibuje Zelený. To kvituje místopředseda Asociace ředitelů gymnázií, ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem Alfréd Dytrt:

„Tento náhled je dobrý. To, že se to týká maturitní zkoušky, je škoda. Tohle jí letos vyloženě nepomohlo.“ Dytrt lituje i toho, že se do harmonizace zpětně nepromítne stres, který studenty poškodil.

„Pro nás z toho plyne poučení, že zřejmě budeme muset výrazněji posílit protestovou část přípravy testů. Zejména se budeme muset více zaměřit na to, zda časová náročnost skutečně odpovídá spektru žáků, kteří test řeší,“ uzavírá šéf CERMATu Pavel Zelený.

Obtížnější verzi zkoušky z matematiky si letos zvolilo přes 1700 maturantů.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme