Černínský palác: Běloruský prezident vízum nedostane

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na summit NATO nepřijede. Česká strana mu totiž neudělí na cestu do Prahy potřebné vízum. Potvrdil to šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Hlavním důvodem zamítavého postoje je podle ministra porušování lidských práv a svobod v Bělorusku. Zbytek běloruské delegace ale vízum pro účast na pražském summitu NATO dostane. Bělorusko v reakci na toto rozhodnutí povolalo svého velvyslance v České republice ke konzultacím do Minsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukašenka nechceme

Lukašenka nechceme | Foto: Jan Rosenauer

Cyril Svoboda zdůraznil, že neudělení víza běloruskému prezidentu není v žádném případě namířené ani proti Bělorusku, ani proti jeho občanům. "Naše rozhodnutí není proti Bělorusku, není proti běloruským občanům, není proti účasti delegace Běloruska na summitu v Praze, ale týká se pouze osoby prezidenta Alexandra Lukašenka," konstatoval. Ministr je navíc přesvědčený, že by Lukašenko pražské návštěvy využil k legitimizaci svého postavení v Bělorusku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyril Svoboda vysvětluje důvody zamítnutí

Cyril Svoboda podle svých slov konzultoval rozhodnutí s centrálou Severoatlantické aliance, která postoj české strany vzala na vědomí. Zároveň ocenil úsilí Aliance ve snaze přesvědčit Lukašenka, aby sám zvážil svojí účast v Praze. "Proto se také toto rozhodnutí činí až v tento čas, protože vzájemnými konzultacemi jsme chtěli využít veškeré možné prostředky, aby bylo možné ze strany Severoatlantické aliance přesvědčit Alexandra Lukašenka k neúčasti v Praze. Tento čas podle našeho názoru vypršel," vysvětlil Svoboda.

Podle tiskového mluvčího běloruského ministerstva zahraničí zatím Minsk oficiální sdělení z Prahy nedostal. Také Lukašenkova administrativa prý ještě nemá k dispozici oficiální postoj České republiky. Jak ale sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Pavel Latuško, jakmile úřad dostane zamítavé stanovisko z Prahy, neprodleně zveřejní oficiální prohlášení. Mluvčí také potvrdil, že odpovídající reakce na rozhodnutí Česka neudělit Lukašenkovi vízum pro cestu na summit NATO bude následovat.

Lukašenko už dřívě hrozil odvetnými kroky, pokud vízum nezíská. Tvrdil že přestane střežit své hranice a pustí přes ně tisíce ilegálních přistěhovalců a také drogy. Bělorusko v případě odmítnutí víza hrozilo i přerušením diplomatických styků.

Ministr zahraničí Svoboda nevylučuje, že by Lukašenko mohl reagovat i ekonomickými opatřeními proti České republice, odvetu v rovině perzekuce českých občanů v Bělorusku však neočekává. "Pokud budou nějaké komplikace, budou možná ve vazbě ekonomických vztahů, možná že pan Lukašenko povolá velvyslance z Prahy zpět do Minsku, možná dojde k nějakým krokům v řadách diplomatů, ale takovou reakci neočekávám. Kdyby taková byla, bylo by to další potvrzení toho, že něco není v pořádku," dodal.

Exporty do Běloruska se podílí na celkovém českém vývozu jen pouhými 0,16 procenta. V loňském roce činil obrat ze vzájemného obchodu přes 80 miliónů dolarů, což podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vladimíry Říhové, není na celkovém objemu našeho zahraničního obchodu nijak významná položka. "Bělorusko není členem Mezinárodní obchodní organizace, takže není možné se odvolávat na nějaká pravidla, která platí pro země, které jsou v organizaci sdruženy. Pokud by došlo k omezení obchodu s Běloruskem, nebude to pro výsledek naší obchodní bilance nijak významné," uvedla Říhová. V roce 2001 bylo v Bělorusku vytvořeno zhruba dvacet podniků s českou kapitálovou účastí.

Diskuse kolem udělování víz exponentům běloruského režimu a zejména prezidentu Lukašenkovi už překročila hranice Česka. Evropská unie chce zřejmě už příští týden znemožnit udělování víz nejen Lukašenkovi, ale i několika desítkám představitelům jeho režimu. ČTK to dnes dopoledne potvrdily zdroje z Rady ministrů EU. Brusel to měl v plánu už delší dobu kvůli demokratickým metodám, které Lukašenko ve své zemi praktikuje. Teď se ale vše urychluje, zřejmě i kvůli tomu, že Praha musela v krátké době rozhodnout, zda udělí Lukašenkovi vízum pro cestu na summit NATO.

Krok české diplomacie přivítali představitelé běloruské opozice u nás. "Je to zcela zákonitý výsledek, protože pan Lukašenko ukázal v předchozích dnech, že není schopen slušně jednat jak u sebe doma, tak v zahraničí. Chápu, že Česká republika ani nikdo jiný nechce mít s tím člověkem něco společného," řekl Radiožurnálu jeden z nich Vladislav Jandjuk.

Lukašenka světová veřejnost obviňuje z porušování lidských práv. Od prvního zvolení prezidentem v roce 1994 soustředil ve svých rukách veškerou moc, tvrdě potírá opozici a potlačuje svobodu tisku i slova. Bělorusko je členem Euroatlantické rady partnerství, jejíž představitelé se mají v Praze na summitu NATO sejít.

Ukrajinský prezident Kučma pohrozil, že pokud mu česká strana zabrání v účasti na summitu NATO, nepřijede z Ukrajiny do Prahy nikdo. Naše ambasáda v Kyjevě je ale připravena Kučmovi vydat vstupní vízum okamžitě, jakmile o ně požádá. Činitelé Severoatlantické aliance už dříve naznačili, že Kučma není vítaným hostem na pražské vrcholné schůzce NATO. Spojené státy ho totiž obviňují, že dal souhlas k prodeji varovného radarového systému Kolčuga do Iráku a porušil tak sankce OSN.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme