Černínský palác doufá v nenásilné řešení krize v Jugoslávii

Ministerstvo zahraničí dnes odsoudilo pokusy jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče zvrátit výsledky prezidentských voleb v Jugoslávii. Sám ministr zahraničí Jan Kavan novinářům po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že ministerstvo stále doufá v nenásilné vyřešení krize.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českou diplomacii vývoj v Bělehradu krajně znepokojuje, řekl večer mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Jugoslávský ústavní soud anuloval výsledky prvního kola voleb, v nichž zvítězil kandidát opozice Vojislav Koštunica. Na protest proti rozhodnutí soudu vyšlo do ulic Bělehradu na 300.000 demonstrantů, proti nimž zasáhla policie.

Podle zahraničních agentur hoří federální parlament, který již kontrolují demonstranti, a budova státní televize. "Doufám, že i tento výbuch pochopitelného občanského vzdoru povede k tomu, k čemu u nás vedly události v roce 1989. Což neznamená, že v tuto chvíli vylučuji, že by průběh událostí nemusel připomínat události v některých jiných zemích z té doby," řekl Kavan se zjevnou narážkou na krveprolití v Rumunsku v prosinci 1989. Podle Pospíšila česká diplomacie jednoznačně odsuzuje pokusy Miloševičova represivního režimu zvrátit násilnými prostředky jasný projev vůle srbského národa a srbské opozice co nejrychleji realizovat své touhy po demokratických změnách v zemi. "Ministerstvo opětovně zdůrazňuje svou podporu Vojislavu Koštunicovi jakožto vítězi voleb. Zároveň vyjadřuje naději, že již započatý proces demokratických změn se obejde bez násilí a krveprolití, které by následně mohlo vést k destabilizaci celkové situace na Balkáně," dodal mluvčí.

Nejméně 30 lidí utrpělo do večerních hodin v bělehradských ulicích zranění; pracovníci českého velvyslanectví v Bělehradě jsou však podle Pospíšila v pořádku. Kavan novinářům řekl, že podle údajů pracovníků ministerstva v bělehradských ulicích protestuje až milión lidí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme