Černínský palác vítá závěry summitu o Blízkém východě

České ministerstvo zahraničí přivítalo výsledky summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Jehož cílem bylo dosáhnout zastavení násilí mezi Izraelci a Palestinci a obnovit blízkovýchodní mírový proces. Výsledky lze označit za dobrou zprávu nejen pro účastníky blízkovýchodních jednání, ale i pro širší mezinárodní společenství, uvedl tiskový odbor ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výledky summitu podle ministerstva "znovu potvrzují, že obě strany mají vůli po dialogu a zájem na dosažení mírového řešení, i když lze očekávat, že obnovení vzájemného dialogu nebude jednoduché a vyžádá si mnoho úsilí". Násilí, které propuklo mezi Palestinci a Izraelci koncem září, si dosud vyžádalo asi stovku lidských životů. Americký prezident Bill Clinton po skončení summitu oznámil, že obě strany učinily skutečný pokrok a že se zavázaly k výzvě zastavit násilí. Zároveň souhlasily s vytvořením komise, která se bude zabývat skutečnostmi kolem násilných střetů. Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov uvedl, že mimořádný summit dosáhl možného maxima. Jeden z účastníků summitu, egyptský prezident Husní Mubarak, prohlásil, že výsledek schůzky poskytuje dostatečný "základ, na němž bude možné stavět" v budoucnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme