Černínský palác vítá závěry summitu o Blízkém východě

České ministerstvo zahraničí přivítalo výsledky summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Jehož cílem bylo dosáhnout zastavení násilí mezi Izraelci a Palestinci a obnovit blízkovýchodní mírový proces. Výsledky lze označit za dobrou zprávu nejen pro účastníky blízkovýchodních jednání, ale i pro širší mezinárodní společenství, uvedl tiskový odbor ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výledky summitu podle ministerstva "znovu potvrzují, že obě strany mají vůli po dialogu a zájem na dosažení mírového řešení, i když lze očekávat, že obnovení vzájemného dialogu nebude jednoduché a vyžádá si mnoho úsilí". Násilí, které propuklo mezi Palestinci a Izraelci koncem září, si dosud vyžádalo asi stovku lidských životů. Americký prezident Bill Clinton po skončení summitu oznámil, že obě strany učinily skutečný pokrok a že se zavázaly k výzvě zastavit násilí. Zároveň souhlasily s vytvořením komise, která se bude zabývat skutečnostmi kolem násilných střetů. Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov uvedl, že mimořádný summit dosáhl možného maxima. Jeden z účastníků summitu, egyptský prezident Husní Mubarak, prohlásil, že výsledek schůzky poskytuje dostatečný "základ, na němž bude možné stavět" v budoucnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme