Černínský palác vyzývá Čechy k návratu z Iráku, Kuvajtu a Jordánska

Češi, kteří jsou v Iráku, Kuvajtu a Jordánsku by se měli okamžitě vrátit zpátky domů. Vyzývá je k tomu kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci na Blízkém východě naše ministerstvo zahraničí. Zároveň varuje před cestami do některých dalších zemí. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda Českému rozhlasu řekl, že důvodem jsou i obavy z možného uzavření vzdušného prostoru v oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

noční Bagdád | Foto: search.gallery.yahoo.com

Černínský palác vyzývá Čechy na cestách v Iráku, Kuvajtu a Jordánsku k návratu do Česka. Podle mluvčího Víta Koláře jde o preventivní opatření a podobně už reagovaly Británie, Španělsko a jiné země.

Jde o standardní krok. Jakmile by propukl nějaký konflikt, mohl by být například uzavřen vzdušný prostor na některou z těchto zemí a lidé by se těžko dostávali domů.

Jak Radiožurnálu řekl šéf české diplomacie Cyril Svoboda důvodem je zhoršená bezpečnostní situace a také obavy z možného uzavření vzdušného prostoru v oblasti. "My nevíme jaká bude situace v nejbližších dnech, týdnech. Mohou být zakázány přelety, nebo něco podobného, může hrozit teroristický útok. A protože máme odpovědnost za naše občany, vydali jsme tuto výzvu, dokud je čas," zdůraznil Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda: Máme odpovědnost za naše občany

Ministerstvo zároveň důrazně varuje před cestami do následujících států: Bahrajn, Izrael, Jemen, Katar, Libanon, Omán, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Sýrie, Palestinská autonomní území a také Egypt a Írán.

Cestovní kancelář Exim Tours, která vozí své klienty kromě jiných zemí i do Egypta, neustále situaci v této zemi sleduje. Jak Radiožurnálu potvrdil ředitel Exim Tours Jan Koláčný, v případě ohrožení jsou připraveni zajistit návrat klientů z Egypta do 48 hodin. Věra Kudynová z cestovní kanceláře Fischer zdůraznila, že firma situaci na Blízkém východě pečlivě sleduje. V případě vyhrocení konfliktu je připravena svým klientům nabídnout náhradní program.

Mezitím Američané posílají do Perského zálivu dalších 60 tisíc vojáků. Budou jich tam nyní mít přes čtvrt milionu. Irácký prezident Saddám Husajn dnes ale Iráčanům znovu slíbil vítězství v případné válce. Bagdád se jí stále snaží předejít a pokračuje v ničení zakázaných raket.

Rada bezpečnosti OSN bude zřejmě o klíčové rezoluci, která by mohla dát válce zelenou, hlasovat příští týden. Výsledek je ovšem velmi nejistý. Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov nevyloučil, že Moskva využije práva stálého člena a bude rezoluci vetovat. Veto hrozí předkladatelům - Američanům, Britům a Španělům rovněž od Francie.

Milan Kopp, Věra Štechrová, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme