Černochová před výborem pro obranu. Ministryně má vysvětlit zásahy do kompetencí Řehky i nákupy vozů

Poslanci výboru pro obranu se vrátí k zásahům ministryně Jany Černochové (ODS) do kompetencí velitele armády Karla Řehky. Ministryně schvalovala povýšení důstojníků a zahraniční cesty či školení vojáků. Řehka kvůli tomu zvažoval rezignaci a jednal o ní s premiérem Petrem Fialou (ODS). Černochová pro Radiožurnál řekla, že měla informace od Vojenského zpravodajství o podezření na korupci u vysokých důstojníků. Její jednání chce vysvětlit opozice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně obrany Jana Černochová

Svými zásahy chtěla Černochová prý zabránit, aby se podezřelí posouvali na významnější pozice v armádě | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Seznam lidí podezřelých z korupce měla Jana Černochová dostat od Vojenského zpravodajství hned po jejím jmenování do čela ministerstva obrany, ještě v době, kdy armádě velel generál Aleš Opata.

„Co s takovou záležitostí můžete v tu chvíli dělat‚ vy to nesmíte říct ani náčelníkovi generálního štábu,“ uvedla k tomu Černochová.

Mimořádně a narychlo svolaná schůze výboru pro obranu PS PČR je snahou o destabilizaci a zkomplikování chodu resortu Ministerstva obrany, jehož vrcholné vedení se plně věnuje dlouhodobým a náročným úkolům spojeným s modernizací armády a nápravou chyb a restů z minulosti. Právě v… twitter.com/i/web/status/1…

14:22 – 01. 06. 2023

40 762

Svými zásahy chtěla prý ministryně zabránit, aby se podezřelí posouvali na významnější pozice v armádě. Resort také podle Černochové případ údajné korupce nahlásil Národní centrále proti organizovanému zločinu, která ale měla kauzu odložit.

Odškodnění vojákům?

Opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD chtěli počínání ministryně na začátku června vysvětlit na mimořádné schůzi výboru pro obranu. Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička chtěl vědět, jak ministerstvo neprávem poškozené vojáky odškodní.

„Vojenské zpravodajství 500 dní na generálním štábu něco zjišťovalo. Za 500 dní se ukázalo, že sice zjišťovali, ale nic nezjistili. Paní ministryně poškodila vojáky z povolání, ty v hodnostech, které nepovýšila, a ty, které neposlala do kurzů. A já se ptám, jak to těm vojákům nahradí?“ ptal se Růžička.

Pokud Vojenské zpravodajství jak říká @Jana Černochová paralyzovalo na více jak 500 dní běžnou činnost na Generálním štábu a zjistilo, že se vlastně nic nestalo, bude to mít nějakou dohru? Už se hledá nástupce gen. Berouna? @Robert Králíček komise VZ bude zajímavá 🤟

06:36 – 01. 06. 2023

5 21

Černochová ale na narychlo svolané jednání nepřišla.

„Opravdu nejsem schopná v této době, kdy je válka na Ukrajině, včera se v Senátu schválily velmi významné zákony, které se dotýkají našeho resortu, změnit program tak, abych byla schopná všeho nechat a přijít si sednout na výbor,“ vysvětlila absenci Černochová.

Ministryně vrací šéfovi armády pravomoci. Podezření na korupční jednání vojáků šetřili i elitní detektivové

Číst článek

Personální zásahy Jany Černochové kritizoval na posledním výboru i poslanec SPD Radovan Vích.

„Ministryně obrany podle mého názoru provádí kabinetní politiku bez kontroly Poslanecké sněmovny, respektive bez výboru. Nejen že není informován výbor pro obranu, ale ani veřejnosti, ani novináři. Přitom jsou tu zakázky, které jsou v podstatě po jaderné elektrárně Temelín druhé největší,“ kritizoval Vích. 

Pochybnosti o smlouvě

Poslanci chtějí v úterý na výboru také znovu prodiskutovat smlouvu na nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) CV90. Původní deklarovanou cenu a počet vozidel totiž ministerstvo nedodrželo.

Místo 210 aut za 52 miliard mají vojáci dostat 248 vozidel za téměř 60 miliard korun, cenu má navýšit inflační doložka. Chybí také smlouva na opravy vozidel, což zajímá předsedu výboru Lubomíra Metnara z hnutí ANO. 

Paní @Jana Černochová, nedělejte z lidí hlupáky. Já hovořím o ZVEŘEJNĚNÍ parametrů zakázek v době, kdy vaše vláda nezvládá rozpočet a nikdo neví, kolik nás co bude stát. Pouze se usilovně snažíte odvést pozornost od vašich personálních problémů.

20:07 – 07. 06. 2023

18 132

„Jednou je to podepsané, pojďte seznámit občany, jak je nakládáno s veřejnými penězi. Můžeme mít pochybnosti o formě zadání G2G, o inflačním vzorci, inflační doložce, zapojení domácího průmyslu a možnosti nárůstu dalších nákladů,“ uzavírá Metnar.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme