Černochová v Praze přivítala ministry obrany zemí V4. Proberou situaci na Ukrajině i Izraeli

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) u Národního památníku na Vítkově přivítala své protějšky ze zemí Visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko). Dvoudenní jednání ministrů obrany hostí Praha v souvislosti s předsednictvím skupiny zvané V4. Jednat chtějí například o bezpečnostní situaci na Ukrajině a Blízkém východě a o dopadech obou konfliktů na střední Evropu a západní Balkán.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně obrany Jana Černochová přivítala své protějšky ze zemí V4 u památníku na Vítkově

Ministryně obrany Jana Černochová přivítala své protějšky ze zemí V4 u památníku na Vítkově | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministry Černochová přivítala před nastoupenou čestnou stráží, zazněly hymny všech čtyř států. Společně ministři položili věnec k Hrobu neznámého vojína. Následovalo jednání v prostorách Armádního muzea Žižkov a společná večeře.

OBRAZEM: Summit V4 v Praze. Čaputovou vítal potlesk, hlavy států Visegrádu řešily Ukrajinu i Izrael

Číst článek

V pátek se setkání rozšíří o zástupce Slovinska, Chorvatska a Rakouska, tedy další členy Středoevropské obranné spolupráce (CEDC). ČR letos formátu CEDC předsedá, česká ministryně obrany při příležitosti setkání předá předsednictví maďarskému protějšku.

K jednání se následně přidají také delegace států západního Balkánu, konkrétně z Albánie, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Srbska a Kosova. Po pátečním jednání vystoupí Černochová a maďarský ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky na tiskové konferenci.

Rozpory mezi zeměmi V4 v poslední době způsobily, že Visegrádská skupina nevyvíjí tolik společných aktivit jako v minulosti. Neshody se týkají mimo jiné rozdílného postoje Maďarska k otázce války na Ukrajině včetně dodávek zbraní zemi napadené Ruskem.

Také nový slovenský premiér Robert Fico od nástupu do funkce zopakoval, že Slovensko nemá zájem vojensky podporovat Ukrajinu, ale nabídne Kyjevu jinou potřebnou pomoc.

Společně ministři položili věnec k Hrobu neznámého vojína | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Černochová po bilaterálním jednání se slovenským ministrem obrany Robertem Kaliňákem uvedla, že byla ubezpečena, že nějaká forma pomoci vůči Ukrajině bude ze strany Slovenska fungovat i nadále, nepůjde ale o vojenskou pomoc.

Země V4 spolupracují v armádní oblasti například na zajištění ochrany slovenského vzdušného prostoru do doby, než země obdrží nové letouny F-15.

V rámci českého předsednictví se v říjnu v Praze sešli také náčelníci generálních štábů zemí V4, jednali například o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, koordinaci udržitelné podpory Ukrajiny nebo zřízení společné platformy pro sdílení informací o budoucích nákupech vojenského vybavení jednotlivých zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme