Černošice uložily Babišovi kvůli střetu zájmů pokutu 250 tisíc korun. ‚Jde o nadále trvající přestupek,‘ tvrdí

Černošický městský úřad uložil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pokutu 250 000 korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média. Právu to řekl Václav Knotek, který premiéra v tomto správním řízení zastupuje. Dodal, že podají odvolání. Černošický úřad uvedl, že jde o „nadále trvající přestupek“. Středočeský úřad už řízení ve stejné věci předloni zastavil.

Aktualizováno Černošice (Aktualizováno: 9:49 30. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Černošická radnice minulý týden rozhodla, že premiér je ve střetu zájmů. Odůvodnila to tím, že přes holding Agrofert ovládá provozovatele rozhlasového vysílání Londa, vydavatelskou společnost Mafra i dnes už zaniklou tiskárnu Mafra Print a také provozovatele televizní Stanice Óčko.

Babiš označil rozhodnutí Černošic v kauze střetu zájmů za absurdní. Nezná ho a ani ho to nezajímá

Číst článek

Babiš tak dostal pokutu 250 tisíc korun za přestupek proti střetu zájmů a k tomu musí uhradit tisíc korun za náklady řízení. Premiér už minulý týden označil řízení za „absurdní“. „Je to jenom další z té mozaiky útoků na mě ze všech stran,“ řekl před týdnem pro Radiožurnál.

Ve čtvrtek pro server iDnes.cz uvedl, že rozhodnutí je „nezákonné“. „Toto už je jen politická hra mých konkurentů. Určitě se odvolám,“ pokračoval.

Nyní se může odvolat ke středočeskému krajskému úřadu. „Určitě odvolání podáme,“ uvedl pro Právo advokát Václav Knotek, který ho ve sporu zastupuje. „Nikdo nemůže být obviněn z přestupku za skutek, o němž již bylo v jiném řízení proti téže osobě pravomocně rozhodnuto,“ dodal. Server iROZHLAS.cz žádal Knotka o vyjádření ke kauze minulý týden, ale nereagoval.

Babiš už před více než čtyřmi měsíci právě kvůli tomuto řízení městský úřad v Černošicích, pod který s trvalým bydlištěm v Průhonicích spadá, zažaloval. I tam jeho právník argumentoval tím, že v dané kauze dochází k porušení zásady „ne bis in idem“, v překladu tedy „ne dvakrát o tomtéž“. Soudní jednání je nařízeno na 8. října, tedy v den konání voleb do Poslanecké sněmovny.

První řízení

Černošice už jednou o Babišově střetu zájmů rozhodovaly. V roce 2019 uvedly, že Babiš porušil kvůli vlastnictví mediálních domů Londa a Mafra zákon o střetů zájmů.

Úřad došel k závěru, že premiér společnosti přes svěřenské fondy nadále ovládá. A to podle tuzemské legislativy nesmí. Radnice mu proto vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který v té době vedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO. Hejtmanství nakonec uvedlo, že se přestupek nestal. Premiér se proto v žalobě nyní opírá o to, „že spáchání tohoto přestupku nebylo žalobci prokázáno a toto předchozí řízení bylo zastaveno“.

dok, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme