Babišovi právníci se odvolali proti rozhodnutí o střetu zájmů. Černošice předají spis Středočeskému kraji

Právníci premiéra Andreje Babiše (ANO) podali odvolání proti rozhodnutí městského úřadu v Černošicích v kauze možného střetu zájmů. Babiš to v úterý řekl novinářům. Postup svých zástupců nechtěl blíže komentovat. Zopakoval, že případ vnímá jako pokus vytlačit ho z politiky. Informaci o odvolání potvrdila také černošická radnice. Možný konflikt zájmů by tak nyní měl řešit Středočeský kraj.

Tento článek je více než rok starý.

Černošice (Aktualizováno: 14:25 5. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Profimedia

„Já myslím, že to odvolání podali (právní zástupci – pozn. red.),“ řekl Babiš v úterý během návštěvy Nemocnice Na Bulovce. „Řekli, že podají odvolání, tak ho určitě podali,“ doplnil na žádost o upřesnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) k odvolání proti rozhodnutí o střetu zájmů

Řízení podle svých slov vnímá jako další pokus vytlačit ho z české politiky. „Když se to úplně zatím nepodařilo u nás doma, tak se to přeneslo do Bruselu, kde je to na základě udání různých pochybných neziskových organizací a Pirátů, takže je to politický boj,“ uvedl dále.

Postup svých právních zástupců ale nechtěl blíže rozebírat. „Nemám potřebu to komentovat. Nechal jsem to na právnících a ti jsou přesvědčeni o tom, že pravda je na naší straně,“ doplnil.

Černošický úřad informaci o odvolání potvrdil v úterý odpoledne. „Dne 4. února Ing. Andrej Babiš využil svého zákonného práva a prostřednictvím svého zmocněnce podal odvolání, kterým napadá všechny výroky rozhodnutí správního orgánu ze dne 21. ledna,“ píše se v prohlášení na webu.

‚Je to zpolitizované‘

Městský úřad v Černošicích před dvěma týdny na svém webu zveřejnil informaci, že ve věci rozhodl. Výsledek řízení radnice neuvedla, z reakce šéfa kabinetu ale vyplynulo, že rozhodla v jeho neprospěch. Za daný přestupek mohl úřad uložit pokutu od pěti tisíc do čtvrt milionu korun.

„Rozhodně s tím nesouhlasím. Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu,“ reagoval tehdy Babiš v SMS na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Babiš zrušil prestižní výstup v Bruselu. ‚Většina lidí tam dělá kampaň,‘ řekl s odkazem na řešení střetu zájmů

Číst článek

Definitivně by tak měl o správním řízení rozhodnout Středočeský kraj, který nyní dostane od Černošic spisový materiál případu. Krajský úřad může rozhodnutí zrušit, potvrdit, nebo vrátit do Černošic k dalšímu projednání.

Městský úřad v Černošicích zahájil řízení loni v listopadu na základě podnětu Transparency International.

Možným střetem zájmů premiéra i ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) se zabývá také Evropská komise. Oba politici jakákoliv možná provinění už dříve odmítli.

V neděli britský deník The Guardian napsal, že verdikt černošického úřadu by mohl ovlivnit výsledek vyšetřování, které s Babišem vede Evropská komise. Právní služba EK v listopadu dospěla k závěru, že by český premiér kvůli vlastnictví Agrofertu mohl porušovat evropské nařízení o zákazu střetu zájmů, které od 2. srpna zakazuje politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak by se mohl střetu zájmů zbavit. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.

Babiš se následně vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) a uvedl, že tím pokládá problém za vyřešený. Česká opozice naopak tvrdila, že střet zájmů i po tomto premiérově kroku trvá.

kno, mag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme