Kauza Pandora Papers: Černošice budou žádat zahraniční úřady o dokumenty k Babišově majetku

Městský úřad v Černošicích chce kvůli kauze Pandora Papers oslovit zahraniční úřady. Požádal kvůli tomu o součinnost ministerstvo zahraničních věcí. Radnice se tak snaží ověřit, zda premiér Andrej Babiš (ANO) spáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Podle webu Investigace.cz totiž ve svých majetkových přiznáních neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Za neúplné oznámení hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Černošice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební debata v Českém rozhlase.

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K prověření došlého oznámení ministerstvo spravedlnosti našemu úřadu doporučilo využít nástrojů daných zákonem o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Podklady pro posouzení, zda ze strany Andreje Babiše došlo k porušení zákona, ale musí vystavit státní orgán země, kde byly předmětné majetkové či finanční aktivity zaregistrovány,“ napsala radnice ve středu večer na svém webu, kde o případu pravidelně informuje.

Za miliony majetek v řádu miliard. Příběh o tom, jak premiér k Agrofertu přišel

Číst článek

Černošický úřad ovšem sám o mezinárodní spolupráci „k získání potřebných podkladů“ žádat nemůže. V úterý tak kvůli tomu oslovil podle zveřejněných informací ministerstvo zahraničí a požádal ho o součinnost. Cílem radnice je tak zjistit, zda Babiš porušil stávající legislativu ke střetu zájmů, či nikoli.

Původně radnice přitom žádala o spolupráci také ministerstvo spravedlnosti, které majetková oznámení veřejných funkcionářů spravuje. Resort však podle Černošic minulý týden odpověděl, že „s ohledem na zákonné limity svého postupu nebyl schopný ověřit, zda údajná absence údajů v příslušných oznámeních, které měl Andrej Babiš učinit podle zákona o střetu zájmů, je dána tím, že údaje zamlčel, nebo tím, že předmětné skutečnosti nenastaly“.

Ministerstvo spravedlnosti k tomu už dříve uvedlo, že možný přestupek však samo řešit nemůže. „To může přestupkový orgán, kterým je Městský úřad Černošice,“ podotkl mluvčí resortu Vladimír Řepka. O posunu v případu informoval také server Aktuálně.cz.

Majetky ve Francii

Černošický úřad, pod který Babiš s trvalým bydlištěm v Průhonicích spadá, se aférou kolem společností v daňových rájích začal zabývat začátkem října. Podnět k přezkumu podala Pirátská strana.

Babiš si měl podle serveru Investigace.cz v červenci roku 2009 pomocí právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské kanceláře Alcogal nechat anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. Nejdříve to byla Blakey Finance Limited sídlící na Britských Panenských ostrovech, do které Babiš krátce po jejím založení vložil 15 milionů eur.

KAUZA PANDORA PAPERS

Projekt Investigace.cz společně s dalšími stovkami novinářů ze světových médií zveřejnil informace z uniklých dokumentů z panamské právnické kanceláře Alcogal. Premiér Andrej Babiš (ANO) si podle Investigace.cz nechal v roce 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně založit firmy s nastrčenými řediteli.Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur, tehdy 381 milionů korun. Měl tak poskytnout sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu luxusních francouzských nemovitostí, včetně rezidence Bigaud. Premiér pochybení odmítl s tím, že v době transakce nebyl aktivní v politice.

Peníze firma vzápětí poslala jako půjčku další Babišem ovládané firmě – americké Boyne Holding LLC. Ta posléze přes dceřinou firmu SCP Bigaud se sídlem v Monte Carlu nemovitosti ve Francii nakoupila, a to včetně Château Bigaud. V roce 2018 se pak monacká firma dostala do koncernu SynBiol. O dva roky později ale zanikla sloučením s další holdingovou firmou, a sice I.M.O.D.I.M., jak lze vyčíst z poslední výroční zprávy SynBiolu.

„Nešlo o nic nelegálního,“ bránil se předseda vlády. Přesto až donedávna zůstal jeho obchod, který v rámci kauzy Pandora Papers otevřel ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem novinářů web Investigace.cz, skrytý očím veřejnosti.

Akcie společností, přes které kritizovanou transakci uskutečnil, přitom neuvedl podle autorů článku ani v majetkovém přiznání. Coby veřejný funkcionář má přitom podle zákona o střetu zájmů povinnost „přesně, úplně a pravdivě oznámit“ majetek, který vlastní.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme