V Černošicích zahájili správní řízení s premiérem Babišem kvůli podezření, že stále ovládá média

Městský úřad v Černošicích u Prahy zahájil správní řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Důvodem je podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelí podezření, že stále ovládá média.

Praha (Aktualizováno: 17:48 29. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Městský úřad Černošice je úřadem s rozšířenou působností pro obec Průhonice, kde premiér žije. Podnět odeslala v srpnu na černošický úřad organizace Transparency International ČR.

V Bruselu se řeší možný střet zájmů Babiše. 'Vypadá to, že má i nadále výhody z Agrofertu‘ říká Zdechovský

Číst článek

Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Vyjádření premiéra redakce zjišťuje.

Andrej Babiš ale už v srpnu označil tvrzení Transparency International za nesmysly a řekl, že šéf organizace David Ondráčka se stal součástí politického boje proti němu.

„To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje," uvedl v srpnu Babiš.

Podle serveru Seznam Zprávy se úřad k zahájení řízení s premiérem rozhodl po několika měsících zkoumání dokumentů, které mu už v létě poskytla organizace Transparency International a další instituce. Na konci správního řízení může být pokuta od 5 do 250 tisíc korun.

Mafra i Londa

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

Úřad k podnětu Transparency International ČR obdržel podrobné stanovisko od Babišova zmocněnce. O součinnost požádal Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad. Na jeho výzvu mu poslaly informace také politické strany, a to TOP 09, ČSSD a ODS.

Protože černošický úřad na základě obdržených dokumentů shledal za důvodné projednání věci, zahájil 26. listopadu správní řízení. Premiéra také předvolal na 17. prosince k neveřejnému ústnímu jednání.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme