‚Odmítnutí žádostí bude těžko hájitelné.‘ Černošice by podle vnitra měly zveřejnit rozhodnutí o Babišovi

Ochrana osobních údajů ani neveřejné řízení nejsou podle ministerstva vnitra důvodem, proč tajit rozhodnutí ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Vyplývá to z analýzy, o kterou kvůli žádostem o zveřejnění podle informačního zákona požádal městský úřad v Černošicích a kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici. Názor vnitra je klíčový, je totiž autorem daného zákona.

Původní zpráva Černošice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

„Podle názoru ministerstva vnitra bude odmítnutí žádostí týkajících se informací ze správních spisů vedených v rámci přestupkových řízení s veřejnými funkcionáři podle zákona o střetu zájmů jen obtížně hájitelné, a to jak v případě pravomocně neukončených řízení (po vydání rozhodnutí), tak v případech pravomocně ukončených řízení,“ píše se ve stanovisku ministerstva vnitra.

O rozbor požádal černošický úřad kvůli množícím se žádostem, které dostal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Co zdržuje vyšetřování Babiše? Auditoři z Bruselu si vyžádali od českých úřadů další dokumenty

Číst článek

Jak vyplývá z dokumentu, který zpracovala šéfka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Marie Kostruhová, je tak nutné v případech, kdy „zcela zjevně převáží legitimní zájem na informování veřejnosti, ochranu osobních údajů prolomit a informaci poskytnout.“

Směrodatné pak má být podle vnitra to, kdo měl přestupek spáchat. Zda jde tedy o představitele státních orgánů či územních samosprávných celků. Černošice o stanovisko vnitra žádaly hned dvakrát, druhý dopis s odpovědí na radnici dorazil tento týden. 

Učebnicový příklad

Prolomení ochrany osobních údajů v případě možných přestupků v souvislosti se zákonem o střetu zájmů je možné podle analýzy, která se odkazuje na rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2015, přitom považovat za učebnicový příklad.

„V daném případě je zřejmé, že přestupková řízení se vztahují k možnému porušení povinností, které se vážou právě na výkon veřejné funkce a právo veřejnosti na informace tak bude spíše převažovat nad ochranou informací o osobě obviněné z přestupku,“ stojí dále v posudku, který redakce iROZHLAS.cz v pátek získala od vnitra.

Podle dokumentu se ovšem nemají i tak poskytovat kompletní identifikační údaje – začernit se má třeba adresa daného veřejného funkcionáře.

Černošický úřad v rozhodnutí o odmítnutí žádostí o zveřejnění ovšem argumentoval hlavně správním řádem. Podle něj je možné podávat informace v řízení pouze účastníkům nebo žadatelům, kteří prokážou vážný či veřejný zájem.

Také tento postup ale vnitro rozporuje: „Pokud jsou v režimu informačního zákona žádány dílčí dokumenty, je nutné žádost vyřizovat v režimu informačního zákona a ustanovení § 38 správního řádu se neužije.“

Ministerstvo dále v dokumentu uvádí, že by neměl obstát argument o povinnosti zachovat mlčenlivost či neveřejnosti správního řízení, které vychází právě ze správního řádu.

Žádost serveru iROZHLAS.cz o zveřejnění rozhodnutí ve věci Andreje Babiše odmítl už dříve také úřad Středočeského kraje, ten argumentoval ochranou osobních údajů. Kraj žádosti redakce sice nevyhověl, vedoucí oddělení přestupků v hejtmanství Petr Franěk ale v odpovědi uvedl, že jeho úředníci vůbec nerozhodli o tom, zda Babiš ve střetu zájmů je, nebo není. Více čtěte ZDE.

„Důvodem pro neposkytnutí informace podle informačního zákona nemůže být neveřejnost správního řízení ani povinnost mlčenlivosti, a dokonce ani neprokázání právního zájmu,“ pokračuje vnitro.

Budou se tedy nyní Černošice stanoviskem vnitra řídit? „Nejspíš se tu střetávají dva obecné principy a bude to muset rozseknout nějaká vyšší instituce nebo soud, aby se nastavil precedens, nebo dokonce Parlament změnou legislativy. Otevřenost a transparentnost je pro náš úřad a naše město důležitá, ale ještě důležitější je pro nás dodržovat zákony a dělat věci správně,“ reagoval starosta Filip Kořínek (Věci černošické) na dotaz, zda rozhodnutí o Babišovi teď zveřejní.

Podle Kořínka je celá věc v rukou černošického odboru přestupků. „Jen oni znají obsah daného spisu a citlivost obsažených informací, jen v jejich kompetenci a odbornosti je rozhodnout ve věci samotné i o případném poskytnutí informací. Je ale pravděpodobné, že žádosti posoudí podle správního řádu a přístup k požadovanému dokumentu žadatelům odepřou,“ doplnil starosta. 

Závazný je soud

Nicméně v závěru stanoviska se píše, že není právně závazné. „Právně závazný výklad právních předpisů ve vztahu ke konkrétní skutkové situaci může podávat jen příslušný soud,“ uzavírá šéfka odboru Kostruhová.

V postupu Černošic byly nedostatky. ‚Až to půjde, rozhodnutí ukážeme,‘ uvedl šéf přestupků Středočeského kraje

Číst článek

Městský úřad v Černošicích zahájil správní řízení s premiérem loni v listopadu na základě podnětu Transparency International. Důvodem bylo podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Andrej Babiš čelil podezření, že stále ovládá média, jež spadala pod holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu.

Černošický úřad o celé věci rozhodl na konci ledna. Radnice své rozhodnutí, proti kterému se Babiš odvolal, nezveřejnila. Podle deníku Právu mu ale udělil pokutu 200 tisíc za přestupek. Středočeský kraj na konci března ale verdikt černošického úřadu zrušil a vrátil mu celou věc zpět k novému projednání. Podle hejtmanství byly v postupu Černošic nedostatky.

Vedle Černošic možný střet zájmů českého premiéra a také ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) řeší také Evropská komise. Oba politici jakékoli pochybení opakovaně odmítli.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme