Kanada 0:0 Česko

Kauza Babišova střetu zájmů míří na krajský úřad. Černošice odeslaly spis i své stanovisko

Černošický městský úřad postoupil kauzu podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolacímu orgánu, kterým je středočeský krajský úřad. Spisový materiál mu předložil ve středu společně se svým stanoviskem a odvoláním, které Babiš podal proti rozhodnutí černošických úředníků. Městský úřad o tom ve čtvrtek informoval na svých webových stránkách.

Praha/Černošice (u Prahy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Profimedia

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Městský úřad v Černošicích mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 tisíc korun.

Europoslankyně Charanzová: Babišův střet zájmů? Domácí témata by se neměla přenášet do Bruselu

Číst článek

Babiš se počátkem února odvolal, černošičtí úředníci měli lhůtu 30 dnů na posouzení odvolání. Měli vyhodnotit, zda obsahuje nové skutečnosti nebo důkazy, jimiž by se museli zabývat. Vzhledem k tomu, že nenastal důvod pro zastavení řízení či změnu nebo zrušení rozhodnutí, postoupili spis společně se svým stanoviskem krajskému úřadu, respektive legislativně právnímu odboru a živnostenskému úřadu.

Návrh STAN

Krajští úředníci nyní mohou původní verdikt zrušit, potvrdit nebo vrátit do Černošic k dalšímu projednání. Rozhodnutí by měli vydat do 30 dnů od doručení. Spis byl již na krajský úřad doručen.

Opoziční krajští zastupitelé za STAN navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO.

Rakušan navrhl, aby Babišův střet zájmů řešil jiný úřad. ‚To jste mě pobavil,‘ reagovala Jermanová

Číst článek

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) to označila za úsměvné. Připomněla, že pražskou radnici vede Pirátská strana, která krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou kritizovala.

Reorganizace

Piráti upozorňovali na nedávnou reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Dosavadní odbor správních agend, který měl případ řešit, byl začleněn do odboru legislativně právního.

Ředitel krajského úřadu Jiří Holub jakoukoliv účelovost odmítl. Reorganizace se podle něj začala chystat už loni a s kauzou nesouvisí. Příslušní úředníci podle něj nebyli přesunuti jinam ani propuštěni a jejich kompetence zůstaly stejné.

Premiér se ve správním řízení hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu, a tím splnil povinnosti dané zákonem o střetu zájmů. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme